Flaş…Flaş… Çin’i vurdular

Bütün dünyanın gözü İsrail ile HAMAS ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşlara çevrilmişken korkutucu bir haber de Asya’dan geldi.

Myanmar ile Çin arasında bugün gerilimli bir durum yaşandı. Myanmar’dan atılan top mermileri sınırı geçerek Çin’in sınır yakınındaki bir köye düştü.

Top mermileri sivil alanları hedef alırken, Çin medyası çok sayıda kişinin yaralandığını bildirdi. Myanmar’da askeri cunta ile isyancılar arasındaki çatışmalar devam ederken, Çin’in tepkisi arttı.

Çin’in resmi medya kuruluşu Global Times, sosyal medyada bir video paylaşarak top mermilerinin fırlatıldığı sırada yaşanan korkuyu gösterdi.

Videoda insanların, “Polise haber verin” diye bağırarak yerlere yattıkları görülüyor. Çin’in Myanmar sınırındaki Yunnan bölgesinin Zhenkang kentinde meydana gelen olayda ilk tespitlere göre 5 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye sevk edildi.

Bu olay, 2015’te benzer bir olayın yaşandığını hatırlattı. 2015 yılında da Myanmar’dan atılan top mermisi 5 kişinin yaralanmasına neden olmuş ve Pekin’in sert tepkisini almıştı. 2009 yılında da binlerce Myanmarlı Çin’e girmeye çalışmış ve büyük bir kalabalık oluşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir