Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? İşçi ve İşverenin Asgari Ücret Talepleri Ne Kadar?

Döviz kurunda yaşanan hareketlilik nedeniyle asgari ücret zammı öncesi kulisler de hareketli. Önceki Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in işaret ettiği 500 dolar seviyesi özellikle işveren cephesinde hoşnutsuzluk yaratırken, kurun görüşmelere giderken çok hızlı hareket etmesi de tarafları oldukça zorlayacak gibi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kurulan kabinenin ilk toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarına başlayacağını söyledi.

Bu yılki görüşmelerin de süratle tamamlanarak Kurban Bayramı’ndan önce yeni asgari ücretin ilan edileceği tahmin ediliyor.

Toplantıda işçi tarafını temsil eden TÜRK–İŞ’in asgari ücret talebinde, her ay açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı araştırma sonuçları etkili olacak.

TÜRK–İŞ’in araştırmasına göre, mayıs ayında 4 kişilik ailenin gıda harcamasından oluşan açlık sınırı 10.360 lira, bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 13.440 lira.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe ise önceki gün, daha önce 500 dolar seviyesinin işaret edildiği asgari ücret için 300-400 dolar bandını göstermişti.

Gültepe’nin talebi, net asgari ücretin maksimum 9 bin 300 lira olması anlamına geliyor.

Ancak döviz kuralarının yeniden harekete geçmesi toplantı öncesi süreçte en büyük sorunlardan biri olacak.

Yılbaşında ilan edilen 455 dolar seviyesini koruyabilmek için bile net asgari ücretin en az 10.600 lira olması gerekiyor.

Önceki Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in işaret ettiği 500 dolar ise salı günkü kurla 10.800 lira iken, dünkü kurla 11.600 lira oldu.

2018 yılında 1.603 TL olan net asgari ücret son olarak 2023 Ocak ayında 8.506 liraya yükselmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx