AB 24 Saat verdi: Önce Elon Musk şimdi de Mark Zuckerberg!

AB’nin endüstri şefi Thierry Breton Çarşamba günü Meta, Hamas’ın İsrail’e yönelik sürpriz saldırısının ardından platformlarında dezenformasyonun yayılmasına karşı alınan önlemler konusunda kendisini bilgilendirmesi için 24 saat süre verdi.

Breton, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e gönderdiği mektupta, “Sizden DSA’nın hizmet koşullarına ilişkin kurallarına, AB’de yasadışı içerik bildirimlerini takiben zamanında, özenli ve objektif eylem gerekliliğine ve orantılı ve etkili hafifletici tedbirlere duyulan ihtiyaca sıkı bir şekilde uyulmasını sağlamak için çok dikkatli olmanızı rica ediyorum” dedi.

Dijital Hizmetler Yasası (DSA), çok büyük çevrimiçi platformları, platformlarındaki yasadışı çevrimiçi içeriği kaldırmaya zorlamaktadır.

AB, ELON MUSK’A DA SÜRE TANIMIŞTI

Breton, Musk’a gönderdiği mektubunda X yetkililerinin Europol ve ilgili kolluk kuvvetleriyle temas içinde olmasını talep ederek 24 saat süre vermişti. Breton “Bu talebe önümüzdeki 24 saat içinde hızlı, doğru ve eksiksiz bir yanıt vermenizi rica ediyorum. Cevabınızı DSA’ya uygunluğunuzla ilgili değerlendirme dosyamıza ekleyeceğiz. Olası bir soruşturmanın açılması ve uygunsuzluğun tespit edilmesinin ardından cezaların uygulanabileceğini hatırlatırım.” demişti.

ELON MUSK’TAN CEVAP GELMİŞTİ

Mektubun paylaşılmasının ardından Elon Musk’ın ne cevap vereceği merak ediliyordu. X’in sahibi Musk’tan beklenen cevap geldi. Musk, AB’nin iddia ettiği ihlallerin kamuoyu tarafından da görülebilmesi için paylaşılmasını istedi. Musk AB’ye cevabında “Politikamız her şeyin açık kaynak ve şeffaf olmasıdır. Bahsettiğiniz ihlalleri kamuoyunun da görebilmesi için paylaşın, görelim” ifadelerini kullandı. 

ARDINDAN STARLİNK HİZMETİNİ İSRAİLDE ÜCRETSİZ HALE GETİRMİŞTİ

Elon Musk, Tesla’nın X’deki bir kullanıcının talebine yanıt olarak İsrail’deki süperşarj istasyonlarında şarjı ücretsiz hale getirdiği bildirmişti.

Sabahın erken saatlerinde yayınlanan bir gönderide, bir X Premium kullanıcısı Tesla’dan İsrail ile Hamas arasındaki savaşın ortasında “İsrail’deki tüm süper şarj cihazlarını ücretsiz açmasını” istedi. Musk, kullanıcısına sabah 9’dan kısa bir süre sonra “Tamamlandı” cevabını verdi.

“GAZZE’YE ELEKTRİK VE TEMEL HİZMETLERİN HIZLA GERİ GELMESİNİ İSTİYORUM”

Elon Musk’ın takipçisiyle tartışması gündem oldu. Elon Musk X üzerinden yaptığı paylaşımda İsrail’deki tüm Tesla Süper Şarj Cihazları ücretsiz olduğunu belirtti. Bir takipçi ise “Ve Gazze’ye elektrik yok!” diyerek karşılık verdi. Bunun ardından Musk ise

“Gazze’ye elektrik ve temel hizmetlerin hızla geri gelmesini diliyorum.” diyerek kullanıcıya cevap verdi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx