Zelzelelerle hasar gören Düzce’deki antik kent tarihe ışık tutuyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün müsaadesiyle Konuralp Müze Müdürlüğü ve Düzce Belediyesinin dayanaklarıyla bölgenin en eski yerleşim yeri olarak bilinen antik kentte başlatılan hafriyat çalışmaları devam ediyor.

AA’da yer alan habere nazaran; vakitle üzerine yeni yapılar inşa edilen ama toprak altı zenginliği bozulmayan bölgede, antik tiyatro, surlar, su kemerleri ve Roma Köprüsü üzere yapılar yer alıyor.

2 bin yıllık tarihi eserler

Antik kentin tiyatro kısmındaki hafriyatlarda 2 bin yıllık medusa, mask heykelleri ile groteks figürü ve tonoz bulundu. Sahne kısmının ortalarında yürütülen çalışmada ise Apollon, zafer tanrıçası ve avcı Akteon’un kabartma heykellerine rastlandı.

Kazı çalışmaları devam ediyor

Tarihi milattan evvel 3. yüzyıla dayanan antik kentteki kazılarla kelam konusu alan günden güne genişlerken, Konuralp Antik Tiyatrosu’nun 11 bine yakın seyirci kapasitesi olduğu belirlendi. Geçmiş periyotlardaki sarsıntılar ve onarımlarla yıkıma ve değişime uğradığı tespit edilen antik kentte, hafriyat çalışmaları titizlikle sürdürülüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.