Zelenski: ‘Donbass cehenneme döndü ve bu abartı değil’

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, halka seslendiği konuşmasında savaştaki son duruma değindi. Zelenski, Rus güçlerinin ülkenin doğusundaki Donbass bölgesini “dümdüz ettiğini” söyleyerek, “Odessa bölgesinde, Ukrayna’nın merkezindeki kentlerde daima taarruzlar var. Donbass büsbütün yok edildi” dedi.

Zelenski, son haftalarda Rus ordusunun ana amacı olan Donbass’a yönelik, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Harkov bölgesinin kurtarılması için operasyonlarına devam ediyor. Lakin Donbass’ta işgalciler baskıyı artırmaya çalışıyor. Orası cehenneme döndü ve bu abartı değil. Severodonetsk’in zalimce bombalanması, yalnızca bir günde 12 meyyit ve onlarca yaralı vardı” biçiminde konuştu.

“Tüm bunların Rusya için askeri taraftan hiçbir açıklaması yok ve olamaz” diyen Zelenski, “Bu, mümkün olduğu kadar çok Ukraynalıyı öldürmeye yönelik kasıtlı ve canice bir teşebbüstür. Bu, Ukrayna halkına yönelik soykırım olarak nitelendirilecek ve işgalcilerin kesinlikle adalet önüne çıkarılacağı şeydir” tabirlerini kullandı.

Zelenski, Ukrayna’da bir Rus askerine savaş cürmü işlediği gerekçesiyle açılan davayı işaret ederek, “Savaş suçlusuna karşı birinci dava çoktan başladı ve memleketler arası mahkemede adaletin tam olarak yine tesis edilmesiyle sona erecek. Bundan eminim. Kabahat buyruğu veren ve uygulayan herkesi bulacağız ve adalete teslim edeceğiz” halinde konuştu.

ABD’DEN UKRAYNA’YA 40 MİLYAR DOLARLIK DAHA YARDIM

Zelenski, “ABD’ye Ukrayna ve demokrasi için 40 milyar dolarlık yeni bir dayanak paketini onayladığı için minnettarım. Bugün bu paket ABD Senatosu’ndan geçti. Güçlü liderliğin bir tezahürü ve ortak özgürlük savunmamıza gerekli bir katkıdır. Almanya’da maliye bakanları, G7 merkez bankalarının liderleri ve memleketler arası bağışçıların temsilcilerinin bir toplantısı da gerçekleştirildi. Her vakit dürüstçe söylerim. Ukrayna’da aylık bütçe açığı artık 5 milyar dolar ve özgürlük savaşı için süratli ve kâfi finansal takviyeye gereksinimimiz var. Bu yalnızca harcamalar yahut ortaklardan gelen bir armağan değil. Bu onların kendi güvenliklerine katkılarıdır. Zira Ukrayna’nın savunması birebir vakitte Rusya’nın kışkırtabileceği yeni savaşlardan ve krizlerden de korunması manasına geliyor. Rusya’nın devletimize karşı saldırganlığında başarılı olmamasını sağlamak için daima birlikte çalışmalıyız” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.