Zehirli denizanaları Gemlik kıyılarında görüldü

Bursa’nın Gemlik kıyılarında görülen zehirli denizanaları vatandaşları huzursuz etti. Uzmanlar ise, bu denizanalarına katiyen dokunulmaması konusunda uyardı.

Geçen hafta Tekirdağ kıyılarında görülen zehirli olarak bilinen pusula denizanaları (chrysaora hysoscella) Bursa’nın Gemlik kıyılarına de vurdu. Doğal hayat alanları Akdeniz ve Ege Denizi olan zehirli pusula denizanaları, artan hava sıcaklıkları ile birlikte denizlerin ısınması ve kirliliğe bağlı olarak Marmara’da da görülmeye başladı.

Kırmızı, kahverengi ve sarı renklerde olabilen, 1.5 metreyi bulan kollara sahip denizanaları vatandaşlarda telaş uyandırdı.
Uzmanlar, pusula denizanasının ne ölüsüne ne de dirisine dokunulmaması gerektiğini belirterek, temas edilmesi halinde amonyak ya da sirke ile yıkanarak sıhhat kuruluşlarına haber verilmesi gerektiğini vurguladı.

“GÖRMEDİĞİMİZ BİLMEDİĞİMİZ HAYVANLAR ORTAYA ÇIKTI”

Kıyıda denize giremeyen vatandaşlar kıyıda satranç oynarken, “Burada yalnızca denizanaları değil, birçok pislik yer almaktadır. Marmara’da bütünüyle biyolojik arıtma bütün fabrikalara zarurî olarak getirilmediği sürece, eski akvaryum manzarası her geçen gün kaybolacaktır. Bütün vatandaşlar ve siyasilerimizle hareket planımızla denizlerimizi kurtarabiliriz. Daha evvel deniz atları, deniz yıldızlarını görürdük. Lakin bunlar yavaş yavaş yok olurken, görmediğimiz bilmediğimiz hayvanlar ortaya çıktı” dedi. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.