Yüzünüzdeki Bu Belirtiler Kolesterolün Habercisi Olabilir! 18 Yaşına Kadar İndi: Mevt Riskini 2 Katına Çıkartıyor

Pandemi ile birlikte hepimizin meskenlere kapandık. Bu kapanma müddetinde birçok kişi kilo almak zorunda kaldı. Lakin şayet sıhhatsiz beslenip sistemsiz kilo aldıysanız yandınız. Yüksek kolesterol, kanınızda olan kolesterol ismi verilen yağlı bir hususun çok fazla olmasına denilir. Artan kilolar ile bu unsur çoğalır. Burada genetik faktörlerde değerli tabi. Ancak bu hastalığı erken teşhis edebilirsiniz. Yüzünüzdeki bu belirtiler kolesterol sahibi olduğunuzu gösteriyor.

YÜZÜNÜZDEKİ BELİRTİ BU HASTALIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR

Eğer ailenizde yüksek kolesterol varsa ve sizde çıktıysa buna ailesel hiperkolesterolemi denilir. Buna neden olan şey ise ebeveynlerden geçen bir gen değişikliğinden kaynaklanır. Pekala yüzündeki bu belirtiden yüksek kolesterol sahip olduğunuzu anlayabileceğinizi biliyor musunuz? Bu belirtilerin en yaygın olarak görüleni göz etrafındaki işaret.

Yüksek kolesterol, göz etrafında beyaz yahut gri bir halka olan kornea arkusuna neden olur. Bu belirti genel olarak yaşlı insanlarda görülür, lakin ailesel hiperkolesterolemisi olan genç bireylerde de bu görülüyor.

Tespit edilecek öteki işaretler şunları içerir:

  • Dizlerinizin, eklemlerinizin yahut dirseklerinizin etrafında çarpmalar
  • Şişmiş ağrılı kaslar

YÜKSEK KOLESTEROL NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Peki yüksek kolesterol nasıl tedavi edilir? Birinci olarak sağlıklı ve nizamlı beslenmeniz gerekir. Kilonuzu düşürmek ve bol bol hareket etmeniz hastalık riskini azaltır. Yağlı yiyecekler, hazır besinlerden ve şekerli eserlerden kaçınılmalıdır.

Doktorlar bunları daha fazla yemenizi öneriyor:

  • Uskumru ve somon üzere yağlı balıklar
  • Kahverengi pirinç, ekmek ve makarna
  • Fındık ve tohumlar
  • Meyve ve sebzeler

KOLESTROLE NEDEN OLAN ETKENLER

FAZLA KİLOLU OLMAK

Uzmanlar obezite ile yüksek kolesterolün ortasında güçlü bir ilişki olduğunun altını çiziyor. Fazla kilo kolesterol düzeyinizin değişmesinde kıymetli bir etkendir. Makûs kolesterolün ve trigliserit düzeylerinin de yükselmesine neden olmaktadır.

YÜKSEK TANSİYON

Yüksek kolesterol yüksek tansiyonla birlikte oluşma eğilimindedir. Biri kesinlikle başkasına yol açmasa da yüksek oranda bir ortada görülmektedir. İkisinin de birlikte yüksek olması ise başta kalp krizi ve felç geçirme riskinizi yüksek oranda arttırmaktadır. Bu noktada daha fazla fizikî aktivite ve sağlıklı beslenme kan basıncınızı ve kolesterolünüzü dengelemede en kıymetli etkenlerdir.

AİLE GEÇMİŞİ

Yüksek kolesterolde aile geçmişi de değerli bir yer tutmaktadır. Genlerle aktarılabilen yüksek kolesterol genç yaşta bu hastalığa yakalanma riskini de arttırmaktadır. Bu durum 18 yaşındaki bir bireyin bile kalp krizi geçirmesine neden olabilir. Fakat ailenizde bu hastalıklar yaygın biçimde görülse bile bunun önüne geçmek mümkündür. Hekiminizin önerdiği ilaçlar ile sağlıklı bir diyet kombinasyonu benimsemek hastalık riskini %80 oranında azaltabilmektedir.

KÖTÜ BESLENME

Şeker, kırmızı et, çok işlenmiş karbonhidratlar, kızarmış yiyecekler ve unlu mamullerin bulunduğu bir beslenme biçimi, makûs kolesterolün yükselmesinde kıymetli bir rol oynamaktadır. Yüksek kolesterol ise arterleri tıkayarak kalp krizine ya da inmeye neden olabilmektedir. Bu nedenle atardamaları açık ve pak tutacak biçimde beslenmek için Akdeniz şekli bir diyet benimseyerek bilhassa kalp hastalıklarının önüne geçmek mümkündür.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.