Vahim olay… Yüzerken beyin yiyen amip bulaştı

ABD’de yer alan bir plajda yüzen adam, ender görülen bir “beyin yiyen amip”e maruz kalınca hastaneye kaldırıldı.

Iowa, ABD’deki Lake of Three Fires Eyalet Parkı’nda yer alan plajda yüzen adam, saatler sonra hastalandı.

İsmi ve yaşı açıklanmayan ve hastaneye kaldırılan adama, beyin yiyen amip’in (naegleria fowleri) neden olduğu az ve ölümcül bir enfeksiyon olan primer amip meningoensefalit teşhisi konuldu.

Söz konusu enfeksiyon beyin dokusunu tahrip ederek beyin şişmesine ve mevte neden oluyor. CDC’ye nazaran vefat oranı %97’nin üzerinde. 1962’den 2021’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde bilinen enfekte olmuş 154 bireyden yalnızca dördü hayatta kaldı.

KOMAYA BİLE YOL AÇABİLİYOR

Naegleria, göller ve kaynaklar üzere ılık tatlı sularda bulunur. Beşerden beşere bulaşıcı olmayan enfeksiyonun erken evresinde bireyde ateş, mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı olabilir.

Hastalık ilerledikçe semptomlar değişir, boyun tutulmasına ilerler, halüsinasyonlar, nöbetler, komaya yol açabilecek değişen zihinsel durumlara sebebiyet verir.

Daily Star’da yer alan habere nazaran, amip sebebiyle panik yaşayan yetkililer, plajı çabucak kapattı. Iowa Doğal Kaynaklar Departmanı, plajın süreksiz olarak kapatılmasının teyit edilen enfeksiyona karşı ihtiyati bir karşılık olduğunu söyledi.

Missouri Sıhhat ve Kıdemli Hizmetler Departmanı, hastanın şu anda bir hastanenin ağır bakım ünitesinde primer amip meningoensefalit (PAM) tedavisi gördüğünü belirtti.

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.