Ünsal Ban adli denetimle özgür

Hakkında tehdit ve şantaj suçlamalarından soruşturma yürütülen eski Türk Hava Kurumu Üniversitesi rektörü Ünsal Ban, “konutu terk etmeme” isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı.

Ban, yurtdışına kaçmaya çalıştığı sırada 29 Ağustos’ta Muğla’nın Milas ilçesinde gözaltına alınmıştı.

Ankara’ya getirilen Ban için ek gözaltı müddeti verilmişti.

ADLİ DENETİMLE SERBEST

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Gasp Ofis Amirliğindeki süreçleri tamamlanan Ban ve beraberindeki 3 kuşkulu, sıhhat denetimi için hastaneye götürüldü.

Adliyeye getirilen Ban ve beraberindeki 3 kuşkulu, soruşturmayı yürüten savcıya söz verdikten sonra sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Ban “konutu terk etmeme”, öbür şüpheliler ise farklı isimli denetim kuralı kararları uygulanarak özgür bırakıldı.

YURTDIŞINA KAÇIŞ PLANI

Ban’ın Muğla’dan bir hız motoruyla Yunanistan kara sularında bekleyen bir yata oradan da Yunanistan’a geçmeye çalıştığı tespit edildi.

Yurtdışına kaçış için kullanılacak yatın kaptanının ve mürettebatının Ban’ın şirketlerinde çalışma kaydı bulunduğu belirlenmiş ve kaptan ile mürettebat da gözaltına alınmıştı.

ŞOFÖRÜN KONUTUNDA ARAMA

Ünsal Ban’ın sürücüsü Ahmet K’nIn konutunda de arama yapmıştı. Polis takımlarının meskene geldiği sırada Ahmet K’nın eşi ve baldızı, kimi evrak ve dijital malzemeleri bahçede yakarken yakalanmıştı.

TEHDİT VE ŞANTAJ SUÇLAMASI

AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi olan Ban hakkında, boşanma basamağındaki eşine ilişkin şahsî bilgileri organize hata örgütü elebaşı Sedat Peker ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamaları bulunuyor.

Ünsal Ban’ın boşanma kademesinde olduğu eşi AK Parti Erzurum Mİlletvekili Zehra Taşkesenlioğlu

ÜNSAL BAN KİMDİR?

Ban, Ankara’da 1970 yılında doğdu. Birinci, orta ve liseyi Ankara’da tamamlayan Ünsal Ban, 1990 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Lisans, 1996 yılında Gazi Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü Finansman Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans, 1999 yılında Sakarya Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü Muhasebe-Finansman Ana Bilim Dalı’nda doktora eğitimini tamamladı.

Ban, 2005 yılında Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Muhasebe/Finansman Anabilim Kısmında Doçentlik takımına, 2011 yılında da Gazi Üniversitesi İrtibat Fakültesi’nde profesörlük takımına atandı.

Ünsal Ban, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü olarak vazife yaptı.Türkiye Ünsal Ban ismini, AK Parti Erzurum milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile boşanma kademesinde tekrar duymaya başladı. Boşanma öncesinde eşine ilişkin birtakım görüntü imgeleri ile detaya girmeden iletiler paylaşacağını ima eden Ban, daha sonra birtakım demeçler vererek, kendisinde yüklü ölçüde para istendiğini, vefat korkusu yaşadığını sav etmeye başladı. Ban’ın boşanma davasına yayın yasağı getirilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.