TEİAŞ ile özel şirketler ortasında ödeme krizi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, özelleştirmelerin ve alınan yanlış kararların güç dalını büyük bir ödeme çıkmazına soktuğunu açıkladı. Akın, özel dağıtım şirketlerinin iletim bedeli ödemelerini Türkiye Elektrik İletim AŞ’ye (TEİAŞ) yapamadığını, TEİAŞ’ın da kapasite dayanak sistemi kapsamındaki ödemeleri “finansal sıkışıklık yarattığı gerekçesiyle” şirketlere gerçekleştiremediğini bildirdi.

AKP’nin güç alanında uyguladığı yanlış siyasetlerin fahiş oranda yükselen faturaların yanı sıra güç kesiminde büyük bir batak yarattığına işaret eden CHP’li Akın, Türkiye’de bugün elektrik dağıtımının tamamının, üretimin de yaklaşık yüzde 85’inin özel olduğunu hatırlatarak, devletin destekleme ödemelerini Şubat 2022’den bu yana yapamadığını bu fiyatın yaklaşık 1 milyar lira civarında olduğunu belirtti.

“17 ŞİRKET ÖDEYEMEDİ”

Akın, Türkiye genelinde 21 dağıtım şirketinin 17’sinin iletim bedeli ödemesini yapmadığının belirtildiğini de söyleyerek, “Bu fiyatın da yaklaşık 6 milyar lira olduğu tabir edilmektedir. İktidarın aldığı bu kararlar nedeniyle ne faturalar düşüyor ne de dal Türkiye’de arz güvenliğini sağlayacak bir yapıya kavuşuyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.