Tartışmalı rektörle ilgili mahkemeden karar

Doç. Dr. Aksel Çelik, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin rektörü Nükhet Hotar ve bazı öğretim üyelerinin, kendisine yönelik mobbing, suç uydurma ve iftira eylemlerini organize ve sistematik şekilde gerçekleştirdiği, görevlerini kötüye kullandıkları gerekçeleriyle soruşturma açılması ve soruşturmanın selameti açısından görevlerinden el çektirilmeleri istemiyle YÖK’e başvurdu.

YÖK, yapılacak işlem olmadığını savunurken, Hotar dışındaki isimler hakkındaki şikayetin ise üniversite rektörlüğüne başvurulması gerektiğini bildirdi. Söz konusu karar, Çelik tarafından mahkemeye taşındı. Ankara 4. İdare Mahkemesi, YÖK’ün kararını hukuka uyarlık olmadığı gerekçesiyle kaldırdı.

SORUŞTURMAYA BAŞKA İSİMLER DE EKLENECEK

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre; Çelik’in YÖK’e yaptığı şikayete ve içeriğine atıf yapılan kararda, “Rektör hakkındaki şikayetlerin kurul tarafından incelenmesi gerekirken, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatma Seniha Nükhet Hotar hakkındaki şikayet üzerine davalı idarece herhangi bir inceleme yapılmaksızın davacının talebinin reddedilmesinde, bu yönüyle hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.

Hotar dışındaki isimlere de işaret edilen kararda, “şikayete konu suçlamaların ast ile üst tarafından birlikte işlendiğinin iddia edildiği, bu nedenle suçlamaların bütünlük arz ettiği, dolayısıyla Hotar hakkında yapılması gereken soruşturmaya diğer isimlerin de eklenmesi gerektiği” ifadeleri kullanıldı.

ADI ÇEŞİTLİ YOLSUZLUK İDDİALARIYLA ANILMIŞTI

Nükhet Hotar, haksız soruşturmalar ve çeşitli yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelmişti. Nükhet Hotar’ın rektörü olduğu üniversite, Sayıştay’ın 2020 denetim raporunda 20 farklı olumsuzlukla yer almıştı.

Raporda; DEÜ’de bulunan 11 şube müdürünün sınavla atanmadığı tespit edilmiş ve Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’ne aykırı olduğu kaydedilen atamalarda “sınıflandırma, kariyer ve liyakat” ilkelerine uyulmadığı belirtilmişti.

Üniversite yönetiminde yaptığı usulsüz atamalar Sayıştay raporuna yansıyan Hotar, 2014 – 2019 yılları arasında İzmir’in Selçuk ilçesinde belediye başkanlığı yapan AKP’li Dahi Zeynel Bakıcı’yı DEÜ Efes Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak atamıştı.

Ayrıca Hotar’ın rektörü olduğu Dokuz Eylül Üniversitesi, kız yurdu yapılması şartıyla bağışlanan İnciraltı’ndaki 3 dönümlük araziyi satışa çıkarmıştı. Gelen tepkilere yanıt veren Hotar, “Hizmetin önüne geçmeye çalışmak, ilk başta bu şehre ihanettir” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir