Soylu ve AFAD’tan ‘bizim STK’lar’ açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Suriye’de yapılan briket konutlarla ilgili açıklama yaptı.

AFAD’tan yapılan açıklamada, “Gönüllü, inançlı ve onurlu geri dönüşlerin sağlanması için yürütülen çalışmaları akamete uğratma gayesi taşıyan, iftiralar üzerine kurulan kelamda haberle çıkar elde etmeye çalışan kişi ve kümeleri şiddetle kınıyoruz” denildi.

Cumhuriyet gazetesinde “Erdoğan’ın ‘Bizim STK’ler’ dediği tarikatçı kuruluşlar Suriye’de para basıyor!” başlığı ile Suriye’de yapılan briket meskenlerin imalinde yer alan ‘sivil toplum kuruluşları’nın cemaatlerle bağlı olduğunu yazılmış ve İsmailağa, Yahyalı, Halidiye, Işık ve Erenköy üzere cemaatleri işaret edilmişti.

“AFAD Başkanlığımız uyumunda, aziz milletimizin ve milletimizden güç alan sivil toplum kuruluşlarımızın takviyesi ile 25 Haziran 2020 tarihinde İdlib Briket Konut Projesi başlatılmıştır” tabirleri kullanılan açıklama, “Milletimiz ve memleketler arası toplum tarafından takdirle karşılanan bu projede de yasal çerçevede faaliyet gösteren, akredite edilmiş ve insanımızın istekli bağışlarıyla uzattığı yardım elini mazlumlara ulaştırma maksadı taşıyan sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmaya devam edilmektedir. Kamu kaynağı kullanılmayan projenin her basamağı, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla Münasebetler Genel Müdürlüğü ve AFAD Başkanlığı tarafından denetlenmektedir. İstekli, inançlı ve onurlu geri dönüşlerin sağlanması için yürütülen çalışmaları akamete uğratma gayesi taşıyan, toplumsal hassasiyetleri suiistimal eden ve iftiralar üzerine kurulan bu kelamda haberle çıkar elde etmeye çalışan kişi ve kümeleri şiddetle kınıyor, mevzuyla ilgili takdiri ulu milletimize bırakıyoruz” diye bitirildi.

‘HAYIRSEVER STK’LARA İFTİRA ATMIŞ’

Bakan Süleyman Soylu da, toplumsal medyada yaptığı açıklamada, “Briket konutlar, Suriye’ye geri dönüşü hızlandırıp, oturumu artırdıkça Cumhuriyet Gazetesi en uygun ve tek bildiği işi yapmış. Hayırsever STK’lara iftira atmış. Geri dönüşler mi rahatsız etti?
Meselelerin çözülmesi mi korkuttu? Göçmenlerden iktidar postu çıkarmaya çalışan zavallılar “dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.