Slovakya, hava alanının korunması için yardım istedi

Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad, Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova’dan Slovakya hava alanının Rusya tehdidine karşı korunması için yardım istedi.

Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad ile Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova bugün Çekya’nın başşehri Prag’da bir ortaya geldi.

Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad, Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova ile yaptığı görüşmede Slovakya’nın Rusya üretimi MIG-29 savaş uçaklarını kullanımını bırakmaya hazırlanması ve yerine F-16 savaş uçaklarının geliş tarihinin 2 yıl ertelenmesi üzerine, Slovakya hava alanının Rusya tehdidine karşı korunması için Çekya’dan yardım istedi.

“MÜZAKERE EDECEĞİZ”

Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova görüşmenin akabinde yaptığı açıklamasında, “Bakan Jaroslav Nad bana Slovakya hava alanının süreksiz bir müddet müdafaamızı talep eden bir mektup verdi. Artık şartları müzakere edeceğiz” sözlerini kullandı.

Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad ise, “Çeklerin ve Polonyalıların hava alanımızı müdafaa sorumluluğunu üstlenmeye istekli oldukları için çok minnettarım. Çekya ile benzeri müzakereler yürüteceğiz” dedi.

SLOVAKYA’YA POLONYA’DAN DA YARDIM

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, geçtiğimiz Nisan ayında Slovakya’ya yaptığı ziyarette, Polonya F-16 savaş uçaklarının Slovakya hava alanını Rusya tehdidine karşı savunmak için Polonya havaalanlarından havalanacağını gerekirse Polonya savaş uçaklarının Slovakya’daki havaalanlarında da konuşlandırılabileceğini söylemişti.

Slovakya Savunma Bakanlığı, Haziran ayı başlarında yaptığı açıklamada Slovakya hava alanının Rusya tehdidine karşı korunması için Polonya ve Slovakya ortasında müzakerelerinin devam ettiğini ve ilerleyen günlerde ise Çekya ile de misal müzakerelerin başlatılacağını duyurmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.