Şifre Paylaşımını Paralı Hâle Getirmek Netflix’e Yaradı: Abone Sayısı, COVID Zamanından Bile Daha Fazla Arttı

Netflix, birkaç hafta önce ABD ve Birleşik Krallık gibi bazı ülkelerde bulunan kullanıcılarını üzecek bir hamle yapmıştı. Dev platform,  aldığı kararla daha önceden ücretsiz olan şifre paylaşımına kısıtlama getirmişti. Artık bu ülkelerdeki kullanıcıların, aynı haneden olmayan diğer kullanıcılarla şifrelerini paylaşmaları için 7,99 dolar ek ücret ödemesi gerekiyordu.

Şirketin bu hamlesi, birçok müşteriden eleştiri aldı. Ancak bir veri araştırma firması olan Antenna tarafından paylaşılan veriler, şaşırtıcı bir şekilde yeni hamlenin Netflix’in işine yaradığını gösterdi.

Şifre paylaşımını ücretli hâle getirmek Netflix’in abone sayısını artırdı!

Antenna, yeni uygulamaya geçilmesinin ardından ABD’deki Netflix abonelerinin sayısı arttığını söylüyor. Verilere göre Netflix, 23 Mayıs’ta ücretli paylaşım politikası hakkında kullanıcıları bilgilendirdikten sonraki dört günde büyük bir abone artışı yaşadı.

Netflix’in günlük ortalama kayıt sayısı 73 bine yükseldi. Bu da daha önceki 60 günlük ortalamasından %102 daha yüksek. Antenna, COVID kısıtlamalarının başladığı ve insanların evine kapandığı Mart ve Nisan 2020’de toplanan abone sayısından bile fazla olduğunu ifade ediyor. Yani Netflix, şifre paylaşımıyla abone kaybetmedi, aksine gelen tepkilere rağmen ciddi oranda artışla karşılaşarak kâra geçti.

Tabii ki şifre paylaşımının resmi olarak ne kadar büyük etkisinin olduğunu görmek için şu an çok erken. Bunun için Netflix’in önümüzdeki kazançları hakkında yapacağı duyuruları beklememiz gerekiyor.

Netflix’in şifre paylaşımını ücretli yapan uygulamasının detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx