Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (24 Ağustos…

Midem bulanıyor

Paylaş

Midem bulanıyor

25 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla 3 yıldır çıkıyoruz. Evlenmeyi düşünüyoruz. Ne zaman bir sorun çıksa ya da kavga etsek benim midem bulanıyor, kusuyorum. Bu durum ilişkimizi etkiliyor. Moralim çok bozuk. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okurum, hemen bir psikiyatri uzmanına gidip profesyonel yardım alman gerekecek. Yoksa ileride evlilikteki mutluluğun sarsılabilir.

Nasıl uzatabilirim?

Paylaş

Nasıl uzatabilirim?

21 yaşındayım, kız arkadaşımla ilişkiye girdim ve çok kısa sürede boşaldım. İlişkinin tadına varamadım. Bu süreyi doğal yollarla nasıl uzatabilirim?

CEVAP

Okurum, erken boşalmadan söz ediyorsun. Evlendiğinde düzelecek. Şimdilik idare et.

İlişkiye giremiyorum

Paylaş

İlişkiye giremiyorum

29 yaşındayım, 3 hafta önce evlendim. eşimle ilişkiye giremedik. İlk gece sertleşme sorunu yaşadım. Sonra biraz düzeldi ama olmadı. Doktora gittim, ilaç verdi. Etkisi oluyor ama başarı elde edemiyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, hiçbir sorunun yok. Kafaya takıyorsun. Bu işi gözünde büyütüyor, heyecanlanıyorsun. Sorun bunlardan kaynaklanıyor. Evliliğe alışman için zamana ihtiyacın var. Üç hafta nedir ki? Sanıyorum eşinin bazı kuşkuları var. Ona lütfen söyle. Bu konu geleceğiniz için sorun oluşturmayacak. Biraz daha sabredin, aşamazsanız ondan sonra çare düşünürüz. Unutma, her şeyin çözümü var.

Kocam kötü davranıyor

Paylaş

Kocam kötü davranıyor

10 yıllık evli kadınım. Eşimle severek evlendik. Evliliğimin ilk 5 yılından sonra hamile olduğumu öğrendim. Ama o zaman biz beraber olamıyorduk. Zaten eşim hamile olduğuma bile inanmamıştı. Doğumdan sonra birlikte olmaya başladık. Şimdi bana çok kötü davranıyor. Ne yapacağımı bilemiyorum.

CEVAP

Sevgili okurum, belki kocanın cinsel birleşmeden büyük beklentileri vardı. Onu bulamayınca morali bozulmuş olabilir. Ya da doğumdan sonra onun cinsel organa karşı içinde psikolojik bir baskı mekanizması oluşmuştur, bilemiyorum. Mastürbasyon yapıyordur diye düşünüyorum. Eğer öyleyse, sen ona yardımcı ol. En azından senin tenine alışsın. Oradan cinselliğe geçiş sağlanabilir. Şimdilik bu kadar. Ama kesinlikle profesyonel yardım almanız gerekiyor.

Sadece 10 santim

Paylaş

Sadece 10 santim

22 yaşındayım. Benim penisim ereksiyon hali 10 santim. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Değerli okurum, şimdilik yardıma ihtiyacın yok. Bunun tek çaresi: Ameliyatla birkaç santim büyütmek. Ama beklendiği kadar yararı olmuyor. Hayatını yaşa, evlen. Eşinle birlikte gerekli olduğuna karar verirseniz, ameliyat şartları sorgulanır.

Neden bitiyor?

Paylaş

Neden bitiyor?

24 yaşındayım, 6-7 kadınla ilişkiye girdim. Ama penisim birleşme sırasında sertliğini kaybediyor. Cinsel organım biraz büyük. Neden böyle oluyor? Bu yüzden doktora gitmem gerekir mi?

CEVAP

Okurum, sanıyorum girdiğin ilişkiler genelevdeydi. Genelev koşullarına sıcak bakmıyorum. Orada ruh ve beden bütünleşmiyor. Penis boyun gerçekten büyük. Bazen bu da olumsuz rol oynuyor. Nedense ülkemizde her erkek penisin normal sınırlarının biraz üstünde olmasını istiyor. Bilmiyorlar ki, o boy hem kadına zarar veriyor hem de ilerde sertleşme sorunları yaratıyor. Kesin karar için biraz daha sabırlı ol. Ama mutlaka bir uzman kontrolünden geçmen gerekecek.

Bakire mi, değil mi?

Paylaş

Bakire mi, değil mi?

23 yaşındayım. Kız arkadaşımın daha önceki ilişkileri yüzünden bakire olduğundan emin değilim. Ona güveniyorum ama içimde bir kuşku var. Eğer sevgilim bakire değilse her şey biter. Ne olur bana bir yol gösterin.

CEVAP

Değerli okurum, hayat ve tercihler senin. Ama burada hayat tecrübelerinden kaynaklanan bilgilerimizi ve bilimsel verilerimizi yan yana getirdiğimizde önce karşımıza uzun bir yol haritası çıkıyor. Bu uzun yolda da karşımıza çiftlerin eşlerinde arayacakları özellikler, huylar, davranış, kültürel birikim, sosyal, ekonomik yapıda el ele vermek, yaşamı bölüşmek gibi kavramlar çıkıyor. Bütün bunları zar belirlemiyor. Uzun yolculukta ne kadar süre el ele güvenle birlikte olabileceğinizin verilerine bak. Tamamsa yola devam.

Zararı var mı?

Paylaş

Zararı var mı?

18 yaşındayım ve her gün mastürbasyon yapmak istiyorum. Bunun zararı olur mu?

CEVAP

Değerli okurum, zararı olmaz ama karı hiç olmaz. Karsız emeğe de gönül razı olmaz. Hadi gün aşırıya inelim, birbirimizin hatırını sayalım. Doğru yolda ilerleyelim.

Riskim var mı?

Paylaş

Riskim var mı?

Birkaç gün önce erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla birlikte olduk. Sevgilim vajinamın üzerine boşaldı. Ertesi gün adet gördüm. Hamile kalma riskim var mı?

CEVAP

Sevgili okurum, hamile kalmadın. Gözün aydın. Bu bir uyarıdır. Dikkat et.

Kızlara ilgisizim

Paylaş

Kızlara ilgisizim

18 yaşındayım. Kızlara karşı hiç ilgim yok. Sebebi ne bilmiyorum. Birisi bana yakınlaşmaya çalışsa da uzaklaşmayı tercih ediyorum. Sebebi ne olabilir?

CEVAP

Değerli okurum, sakin olmaya çalış. Kuşların tüy değiştirme dönemi vardır. Yani yavruluktan anaç hale geçerler. Sanıyorum senin de tüy değiştirme dönemin. Henüz gelmedi ama kapıda olduğunu sanıyorum. Merak etme, bir süre sonra ilgi duyacaksın. Yetişme koşullarındaki bilinçaltı baskılar burada rol oynayabilir.

BÖYLE SORU YOK!

Paylaş

BÖYLE SORU YOK!

Dayanacak gücüm kalmadı

Erkek arkadaşım 25 yaşında. Ben 23 yaşında kızım. Erkek arkadaşım çok istekli, 1 dakika durmuyor. Aralıksız 6 kez ilişkiye giriyoruz. Ben artık yoruldum. Dayanacak gücüm yok artık. Ne olur bana yardım edin.

CEVAP

Bak yavrum, bu aralıksız ilişki işini hiç sevmedim. Şimdi ayıkla pirincin taşını. Elleri kolları sıvadık, yardıma hazırım. Sen hiç “hayır” sözcüğünü duydun mu? Ya da “istemiyorum.” Darılmaca yok, bana doğruyu söyle! Hadi bu kelimeler olumsuz geldi diyelim sana, sevgiline söylemek istemiyorsun. Peki “Biraz ara verelim?” de mi diyemiyorsun? Anneler bile çocuklarını 9 ay aradan sonra doğuruyor. 1.5 saat süren filmde bile bir kez ara oluyor. Keza tiyatro ve operada da öyle. O zaman ne yapacakmışsın? Ara vermeyi arayacaksın. İşte sen, işte sevgilin, çekileyim aradan ben.

GÜNÜN SORULARI

Paylaş

GÜNÜN SORULARI

Ünlüleri görüyorum

18 yaşındayım. Her gün 1-2 kere mastürbasyon yapıyorum. Bunu önlemenin yolu var mı? Ben hiç ilişkiye girmedim. Çok istekliyim, rüyalarımda bile bazen ünlü kadınlarla birlikte olduğumu görüyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, rüyalarına karışma. Doğaldır ve doğrudur. Ya başka rüyalar görseydin? Gençlik yıllarının olması gerekenlerini söylüyorsun. Niye bunu dert edindin kendine? Her genç gibi birazcık mastürbasyonu azalt. Doğayla savaşılmaz, uyum sağlanır yavrum. Elbette yağmur yağacak ama çok yağarsa selden insanlar korunacak. Bunu formül gibi belleyin.

Paylaş

Bakire olmadığımı söylerler mi?

20 yaşında kızım, bakire değilim. Yakın zamanda ameliyata gireceğim. Ameliyatta bakire olmadığım anlaşılır mı? Anlaşılırsa aileme bilgi verilir mi? Çok korkuyorum.

CEVAP

Aklı başında olmayan çaresiz, sözüm ona pırıl pırıl kızımız. Değerlilerin değerlisi, bıcı bıcı gel sev şunu Haydar Hocası. Neresinden tutup da soruna cevap vereceğimi şaşırdım, kaçacak delik arıyorum. Ne ameliyatına gireceksin diye soracağım, ancak kendime de kızacağım, saçımı başımı yolacağım. Yavrum, bizim yasalarımıza göre 18 yaşında rüştünü eline alırsın. Yani artık çocuk olmaktan çıkarsın. Doktorların senin rıza vermediğin şeyleri hukuki olarak kimseyle paylaşamazlar. Şaşkın şaşkın bakma öyle, aç biraz kitap oku, bilgi dağarcığını doldur.

GÜNÜN SÖZÜ

Mantık duyguya yenik düşürse iş şansa kalmıştır. H.D.

haydar dümen cinsel sağlık cinsellik

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.