Otobüs atıklarından sanat yapıtları yaptılar

Sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerinin temeline yerleştiren TEMSA, Çukurova Üniversitesi ile birlikte çok kıymetli bir farkındalık projesine imza attı. TEMSA Arka projesi kapsamında, Çukurova Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Anabilim kolu öğrencileri TEMSA’nın üretim süreçlerinde ortaya çıkan atık ve hurda gereçleri birer sanat yapıtına dönüştürdü. Ortaya çıkan yaklaşık 20 eser, TEMSA’nın İstanbul Altunizade yerleşkesinde düzenlenen özel bir aktiflikle sergilendi. TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu konut sahipliğinde düzenlenen aktifliğe, Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Sabancı Topluluğu ve TEMSA yöneticileri ile iş dünyası temsilcileri de katıldı.

SATIŞ GELİRİYLE KÖY OKULLARI RENOVE EDİLECEK

Kağıt ve karton ambalajlar, metaller, strafor, plastikler, tahta sandık ve hurda ahşap kesimler, kablolar, elektronik atıklar, metaller, plastik ambalaj ve bakır gereçlerden oluşan toplam 1,5 tonluk atık ve hurdanın kullanıldığı sanat yapıtları, günümüz sürdürülebilirlik yaklaşımının en kıymetli ögelerinden biri olarak gösterilen döngüsel iktisat konusunda da bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Öte yandan tertip kapsamında bir kısmı bağışlanan yapıtlardan sağlanan gelir, TEMSA çalışanları tarafından kurulan Hayal Ortakları Derneği’ne bağışlanacak ve Dernek aracılığıyla köy okullarının renovasyonu için kullanılacak.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, kelam konusu projenin TEMSA’nın sürdürülebilirlik vizyonunu çok net biçimde yansıttığını söz ederken, “Sabancı’nın Topluluk Vaadi ve sürdürülebilirlik yol haritasında da çok net biçimde çizildiği üzere; biz sürdürülebilirliğe yalnızca tek bir perspektiften bakmıyoruz. TEMSA olarak, bilhassa elektrikli araçlarımızla sürdürülebilir iş modellerini teşvik ederken, tıpkı vakitte döngüsel iktisat konusunda yarattığımız farkındalıkla iklim acil durumunun tahlili için adım atıyor; sanatın düzgünleştirici gücüyle topluma ve insanlığa olumlu etkimizi artırıyoruz. Öğrencilerimizin yaratıcılığını yansıtan bu eserler, tıpkı vakitte her birimiz için bir ‘uyanış sembolü’. Biz kendi kesimimizde, bu uyanışa öncülük etmeye devam edeceğiz. Bunu hem dünyamız hem de ülkemiz için en büyük sorumluluğumuz olarak görüyoruz” dedi.

Sabancı Holding ve PPF Group iştiraki olarak faaliyetlerini sürdüren TEMSA, sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda bilhassa elektrikli otobüslerin Türkiye’de ve dünyada yaygınlaşması için öncü bir rol üstleniyor. Bugün prestijiyle, 4 farklı elektrikli otobüs modelini seri üretime hazır hale getiren TEMSA, ABD’den Çek Cumhuriyeti’ne, İspanya’dan İsveç’e kadar dünyanın farklı coğrafyalarında elektrikli otobüslerini yollara çıkarmış durumda. TEMSA, önümüzdeki periyotta de bir yandan sürdürülebilir iş modellerini desteklerken bir yandan da topluma ve insanlığa olumlu tesirini artıracak proje ve uygulamaları hayata geçirmeye devam edecek. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.