Nükleer güç 328 oyla çevreci oldu: AB’nin işine gelince ‘bilimsel raporlar’ rafa kalktı

Doğal gaz gereksiniminin yüzde 40’tan fazlasını Rusya’dan karşılayan Avrupa ülkeleri, alternatif arayışında tahlil bulamayınca, devayı Yeşil Mutabakat’ı birlik çıkarlarına paralel olarak esnetmekte buldu. Paris İklim Muahedesi ve Yeşil Mutabakat kapsamında iklim değişikliği ile uğraş edeceğini taahhüt eden ve gelişmekte olan ülkeleri baskılayan Avrupa devletleri, çelişkili bir karara imza atarak, gaz ve nükleer enerjiyi yeşil güç kapsamına dahil etti. Kararla birlikte milyarlarca euroluk potansiyel yatırımın önündeki son büyük mani kaldırıldı.

GELECEK YIL YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Enerji yatırımlarını etrafa ziyanlı olup olmadığına nazaran sınıflandıran düzenlemeye, Avrupa Parlamentosu (AP) içerisindeki iki komite, gaz ve nükleerin çevreci olarak tanımlanmaması tarafında itirazda bulunmuştu. Strasbourg’da yapılan oylamada itiraz 328’e 278 oyla reddedilirken 33 milletvekili çekimser kaldı. Teklifin veto edilebilmesi için muhtaçlık duyulan 353 salt çoğunluğa ulaşılamadı. Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler teklife 11 Temmuz’a kadar itiraz etmezlerse, düzenleme gelecek yıl prestijiyle yürürlüğe girecek. Avrupa Parlamentosu raportörü Bas Eickhout, oylamanın akabinde kararı “iklim ve güç geçişi için kara bir gün” olduğunu söyledi. Avusturya ise kararı yasa dışı niteleyerek itiraz edeceğini beyan etti.

KARAR YASA DIŞI

Avusturya İklim Bakanı Leonore Gewessler yaptığı açıklamada, “Özellikle Ukrayna’da devam eden savaşla birlikte, nükleer güç ve fosil gaz yatırımları için bir ‘yeşil göz boyama’ programımız olamaz. Nükleer güç ve doğal gaz, iklimin korunmasına katkıda bulunmuyor” tabirlerini kullandı. AB üyesi 27 ülkeden 13’ü (Fransa, Macaristan, Polonya, Finlandiya, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Romanya, Slovakya ve Slovenya) elektrik üretiminde nükleer santralleri kullanıyor.

FRANSA’DAN 30 MİLYAR EURO YATIRIM

AB ülkelerinde toplam 106 çalıştırılabilir durumda nükleer reaktör yer alıyor. Nükleer gücün AB ülkelerinin toplam elektrik üretimindeki hissesi da yaklaşık yüzde 25 düzeyinde bulunuyor. Fransa’nın başını çektiği nükleer güç santrallerine sahip AB üyesi ülkeler, bilimsel olguları ve tutulan raporları rafa kaldırarak, santrallerin yeşil mutabakata muhalif olmadığını savunuyor. Kasım 2021’de Fransa önderi Emmanuel Macron 2030’a kadar inşa edilecek 6 nükleer santral için 30 milyar euro yatırım yapacaklarını kaydetmişti. Çin, Hindistan ve Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu sayısız ülke, endüstrileşmeye ve nükleer yatırıma yönelik attığı her adımda, AB ve desteklediği etraf örgütlerini karşısında buluyor.

Daha evvel de AB’nin Yeşil Mutabakat Lideri Frans Timmermans Avrupa hükümetlerinin, Rusya’ya itimat edilemeyeceğini ve Avrupa devletlerinin kömür yakmaya devam edebileceğini açıklamıştı ve Yeşil Mutabakat’ı esneteceklerinin sinyalini vermişti.

AKKUYU’DAN VAZGEÇİN BASKISI

2017 yılında toplanan AP, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren raporda, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinden güvenlik münasebetlerini mazeret ederek vazgeçilmesini talep etmiş, rapor 64’e karşı 477 oyla kabul edilmişti. Başta Greenpeace olmak üzere birçok örgüt de, Türkiye’nin nükleer faaliyetlerini durdurması için sayısız hareket düzenlemişti. Her fırsatta etraf çığırtkanlığı yapan Batı’nın, kendi refahı için ne kadar bencilleşebileceği bir defa daha gözler önüne serildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.