Minimum fiyat açıklandı: GSS primi, kıdem tazminatı, staj fiyatı üzere birçok kalemde değişiklik

Asgari fiyatın 2022’nin ikinci 6 ayında brüt 6 bin 471 lira, net 5 bin 500 lira olarak belirlenmesiyle işsizlik ödeneğinden genel sıhhat sigortası (GSS) primine, kıdem tazminatından staj fiyatına kadar birçok kalemde değişiklik yapılacak.

Yeni taban fiyat yaklaşık 7 milyondan fazla çalışanı direkt etkilemesinin yanında, yasal mevzuattaki birçok düzenlemede ölçü olarak kabul edilmesi bakımından da her yurttaşı yakından ilgilendiriyor.

Yeni minimum fiyat sayısıyla işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primleri, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, staj fiyatları, minimum ücretlilerin rapor fiyatlarının de ortalarında olduğu birçok kalemde değişiklik yaşandı.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ 

Yeni taban fiyattan etkilenen kalemlerin başında gelen işsizlik ödeneğinde sigortalının son 4 aylık prime temel karları dikkate alınıyor.

İşsizlik ödeneğinin alt sonu taban fiyatın yüzde 40’ı, üst hududu ise taban fiyatın yüzde 80’i olarak hesaplandığından yeni taban fiyatla işsizlik ödeneğinin en düşüğü 2 bin 588 lira, en yükseği ise 5 bin 176 lira formunda uygulanacak. Bu sayılardan yüzde 0,00759 oranında damga vergisi kesintisi yapılacak.

KIDEM TAZMİNATI 6 BİN 471 LİRA

Asgari fiyatlı bir çalışan, bir yıllık çalışmasının karşılığında brüt taban fiyat fiyatında kıdem tazminatı hak ederken yeni minimum fiyatla çalışanın yıllık kıdem tazminatı 6 bin 471 liraya yükseldi.

GSS İÇİN 194 LİRA ÖDENECEK

Yeni taban fiyat artışı GSS primlerini de etkiledi. Hastanelerden ve sıhhat kuruluşlarından yararlanmak için brüt taban fiyatın yüzde 3’üne karşılık gelen 194 lira 13 kuruşun ödenmesi gerekecek.

Bu sayının ödenmesiyle kişinin bakmakla yükümlü olduğu şahıslar de sıhhat hizmetinden yararlanacak. Gelir testine gidilip hanedekilerin kişi başı gelirinin brüt minimum fiyatın üçte birinden yani 2 bin 157 liradan az hesaplanması durumunda ise GSS primleri devlet tarafından karşılanacak.

STAJ ÜCRETLERİ 

İşletmelere staja giden lise ve üniversite öğrencilerine ödenen staj fiyatı de yeni taban fiyatla yükselecek. Bu sayı 20’den az çalışanı olan iş yerlerinde 825 lira, 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinde 1650 lira olarak uygulanacak.

Bunların dışında, yeni minimum fiyat sayısıyla askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, taban ücretlilerin rapor fiyatlarının de ortalarında olduğu birçok kalemin sayıları da değişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.