Meclis’te orman yangınlarına karşı ‘kompost’ projesi önerisi

TBMM’de besin tasarrufuyla ilgili sunum yapan dünyanın en düzgün 10 şefinden Ebru Baybara Demir, orman yangınlarının önlenmesine karşı teklifte bulundu.

Diyarbakır’da başlattığı, 14 kent ve 52 belediyede uygulamaya koyulan ‘Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Projesi’nin kurucusu olan ve 2 sefer dünyanın en güzel 10 şefi ortasında yer alan Ebru Baybara Demir, TBMM Dilekçe Kurulu bünyesindeki ‘Sosyal Kooperatifçilik Kapsamında İsrafın Önlenmesine Yönelik Uygulamaların Araştırılması ve Yaygınlaştırılması Alt Komisyonu’nda besin tasarrufuyla ilgili sunum yaptı.

‘ASLINDA AĞAÇLAR EN SON YANIYOR’

Son günlerde Türkiye’nin gündeminde olan orman yangınlarını önlemeye ve hasarlarını en aza indirmeye yönelik kompost projesini anlatan Demir, “Fethiye’de yaptıkları saha çalışmalarında ağaç atıklarının ormanlara bırakıldığını gözlemlediklerini belirterek, “Buradaki orman yangınlarının en büyük sebeplerinden bir tanesi; otlar, bırakılan kuru ağaç kısımları. Bunlar ormandaki yangının suratını artırıyor. Aslında ağaçlar en son yanıyor. Orman yangınlarının gerisinde 15 santimlik bir kül katmanı oluşuyor. Bu kül katmanı hidrofobik bir yapı yani su geçirgenliği olmayan bir yapı. Orman yangını sonrası bu kadar alan açıldığı vakit biz sistemsiz yağışları bekliyoruz. Hakikaten bunu geçen sene Marmaris’te, Bodrum’da yaşadık; yağmur yağdığı vakit yamaç aşağı tutunacak yer bulmadığı için külle birlikte denize aktı” diye konuştu.

‘ORMAN YANGINININ YAYILMA SURATINI GERİYE ÇEKEBİLİRİZ’

Uygun yerlere ağaç atıklarından yapılan ve su tutan kompostun serilerek hem toprağın kısa müddette güzelleşmenin sağlanacağını hem de yangının suratının azaltılabileceğini kaydeden Demir, “Elimizde o kadar fazla ağaç atığı var ki bunları yonga makinesinden geçirip, nemlendirerek ormanda yanmış arazinin üzerine koyduğumuz vakit bu katman yağmuru çekiyor ve şişiyor, akmıyor. Buradaki kül katmanı ile aşağıdaki toprak katman ortasında bir mikroklima oluşturduğu için burada hayat başlıyor ve toprağın uygunlaşması hızlanıyor. Biz bu çalışmayı Tarım ve Orman Bakanlığı önderliğinde yapmak istiyoruz. Biz budama atıklarını götürüp ormana değil de buralarda malçlama gereci haline getirebilirsek aslında çok büyük bir formda oradaki orman yangınının yayılma suratını tahminen geriye çekebiliriz. Bilhassa Fethiye’de Tarım Orman Bakanlığı’mızın da takviyesini, müsaadesini de alırsak şayet orman vilayet müdürlüğü ve ilçe müdürlükleriyle orada biz bu işi yürütebilecek durumdayız şu anda sivil hareketin de bu işe girmesiyle birlikte uygunsanız biz çabucak Fethiye’de başlayacak durumdayız” dedi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider ise Ebru Baybara Demir’in projesine somutlaştırılmasının akabinde takviye verilebileceğini söyleyerek, “Bunu şöyle yapalım; teorik doğrular hepimizin öngördüğü doğrular. Bunu somutlaştıralım, çalışmayı çabucak başlatalım. Bakanlığımız ismine söyleyebilirim ki bunun himayesinden memnunluk duyarız lakin somutlaştıralım, çabucak heyetleri toplayalım, ondan sonra bakan beyefendiye arz ederiz. Çabucak hareket alalım, fiiliyata geçelim” diye konuştu. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.