Kullanmadan evvel iki defa düşünün! Parasetamolün bu tuhaf yan tesirini biliyor muydunuz?

Zaman vakit vücudumuzda oluşan ağrılara dayanamayarak ağrıyı kesmesi için ilaçlara başvuruyoruz. İlaçları kullanınca ekseriyetle rahatlıyoruz. Lakin birçok kişinin sıklıkla kullandığı parasetamolün yarattığı yan etkiyi daha evvel hiç duymamış olabilirsiniz. Bu yan etkiyi kimsenin beklemediğini düşünüyoruz.

KULLANMADAN EVVEL İKİ DEFA DÜŞÜNÜN! PARASETAMOLÜN BU TUHAF YAN TESİRİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Parasetamol yalnızca ağrıyı azaltmakla kalmaz, birebir vakitte empatinizi de düşürür. Kısa bir müddet için, sahiden farklı bir insan olabilirsiniz ve olumlu biri olmayabilirsiniz. Bu kulağa tuhaf geliyor, lakin Ohio State Üniversitesi’nden araştırmacılar, parasetamolün öbür insanlara karşı daha az empati kurmanıza neden olduğuna inanıyor. Araştırmacılar, “Eşinizle tartışıyorsanız ve az evvel [parasetamol] aldıysanız, eşinizin hislerini incitmek için ne yaptığınızı daha az anlıyor olabilirsiniz” diyor.

PEKİ, BUNU NASIL ÖĞRENDİLER?

Araştırmacılar 40 öğrencinin içinde 1000 mg parasetamol bulunan bir içeceği ve öteki 40 öğrencinin parasetamol içermeyen bir içeceği içmesine müsaade verdi. İştirakçiler iki içecekten hangisini içtiklerini bilmiyorlardı. Daha sonra, öğrenciler fizikî ve zihinsel acıyı anlatan sekiz kıssa okumak zorunda kaldılar. Kıssalardan birinde babasını kaybetmiş, başkasında ise kemiklerini görebilecek kadar derinden kesmiş biri. Bunlar hayli ağır şeyler.SONUÇLAR EPEYCE DİKKAT ÇEKİCİYDİ

Öğrenciler, ana karakterin ne kadar acı çektiğini 1’den 5’e kadar bir ölçekte varsayım etmek zorunda kaldılar. Görünüşe nazaran: parasetamol alan öğrenciler, parasetamol almayan öğrencilere nazaran ağrıyı çok daha düşük varsayım ettiler. Araştırmacılar bunun sebebinin acı ve empatinin beynin tıpkı kısmında yer alması olduğunu düşünüyor. Daha evvelki araştırmalar, parasetamol aldığınızda çok daha az keyif aldığınızı gösteriyor. Bundan sonra bu ağrı kesiciyi almadan evvel iki defa düşüneceğiz…

Kişinin ve hastalığın durumuna, beraberinde olan hastalıklarına ve kullandığı ilaçlara nazaran tercih edilecek ağrı kesici kümesi ve dozu değişmektedir. Bilinçsizce kullanılan ağrı kesicilerin şahsa ziyan verebileceği unutulmamalıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.