Kraliçe’nin cenaze merasimi için inanılmaz güvenlik tedbiri

Dünyanın dört bir yanından 500’den fazla başkan ve üst seviye yetkilinin yarın katılacağı İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in başşehir Londra’da düzenlenecek cenaze merasimi öncesi, İngiliz polisi harikulâde güvenlik tedbiri alıyor.

Kraliyet ailesi üyelerinin yanı sıra çok sayıda devlet başkanının katılacağı Westminster Abbey Kilisesi’ndeki cenaze merasimi öncesi on binlerce polis memuru, başşehir Londra’da görevlendirildi. Güvenlik güçlerinin vardiyaları uzatıldı, müsaade günleri iptal edildi.

Silahlı polisler, keskin nişancılar, arama köpekleri, CCTV güvenlik kameraları, atlar ve helikopterlerin yer alacağı şimdiye kadarki en büyük güvenlik operasyonlardan birinin sorumluluğunu ise Metropolitan Polis Teşkilatı üstleniyor. 96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe’nin cenaze merasimi hazırlıkları kapsamında, telefon kulübeleri ve çöp kutuları elle aranıyor, gerekli görüldüğü durumlarda kapatılıyor.

Yarın parlamentodaki Westminster Hall’den resmi cenaze merasiminin yapılacağı Westminster Abbey Kilisesi’ne getirilecek Kraliçe’nin tabutunun gerisinde başta oğlu İngiltere Kral 3. Charles olmak üzere başka Kraliyet ailesi üyeleri yürüyecek.

Yaklaşık 2 bin kişinin yer alacağı kilisedeki resmi cenaze merasimine katılacaklar ortasında, ABD Lideri Joe Biden, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki üzere çok sayıda üst seviye isim bulunuyor.

Öte yandan, Kraliçe Elizabeth’in yarınki cenaze merasimine, Rusya, Belarus ve Myanmar davet edilmedi, İran’a ise büyükelçi seviyesinde davet gönderildi. İngiltere’nin en uzun mühlet tahtta kalan hükümdarı Kraliçe Elizabeth’in cenaze merasimini, ülke ve dünya çapında milyonlarca kişi de canlı yayından izleyebilecek.

KRALİÇE 2. ELIZABETH’İN VEFATI

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 8 Eylül’de yaz tatilini geçirdiği İskoçya’nın Aberdeenshire bölgesindeki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybetmişti.

Kraliçe’nin cenaze merasimi, yarın başşehir Londra’daki Westminster Abbey Kilisesi’nde düzenlenecek.

Buradaki resmi merasimin akabinde Kraliçe’nin naaşı, İngiliz Kraliyet ailesinin daimi konutlarından biri olan Windsor Kalesi’ndeki St. George Şapeli’ne nakledilip defnedilecek.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.