Kilo Almadan Bol Bol Yiyebileceğiniz Bu 13 Besini Kesinlikle Deneyin! İşte Kilo Almadan Yiyebileceğiniz O Besinler

Aşırı yemekten ve kilo alımından kaçınırken, açlığı gidermek kelam konusu olduğunda, makul yiyecekler listede üst sıralarda yer alır.

Bu yiyecekler su yahut hava düzeyi yüksek olma eğilimindedir, bu nedenle fazladan kalori eklemezler. Protein, yağlardan ve karbonhidratlardan daha doyurucudur, yani tok hissetmek için çok ölçüde yemenize gerek yoktur. Yüksek lif, kilo almadan tokluk indeksine ulaşmanıza yardımcı olan bir öbür besin kümesidir zira bu besinler sindirim kanalında yavaş hareket eder ve açlık isteklerini daha uzun müddet azaltır. Tüketmek için hakikat yiyecekleri seçerek, kalori alımınızı artırmaktan kaçınabilirsiniz. İşte tükettiğinizde kilo aldırmayan o yiyecekler.

YULAF EZMESİ

Yulaf ezmesi ekseriyetle kahvaltıda yenir ve tokluk indeksinde üst sıralarda yer alır. Yani kilo vermeden tok hissetmenizi sağlıyor. Bunun nedeni, sindirimi ve karbonhidrat emilimini yavaşlatan olağanüstü bir çözünür lif kaynağı olmasıdır.

ETLİ ÇORBALAR

Araştırmalar, yemekten evvel yenen et suyu bazlı çorbaların, açlığı giderdiği ve vakitle kilo vermeyi teşvik ettiği için kalori alımınızı %20 oranında azaltabildiğini göstermiştir. Kremalı, güçlü çorbalardan kaçının ve et suyunu tercih edin.

BAKLAGİLLER

Bezelye, fasulye, nohut ve mercimek, düşük güç yoğunluğuna sahip şahane protein ve lif kaynaklarıdır. Baklagiller makarna ve ekmeğe nazaran %31 daha doyurucudur (ve daha sağlıklıdır) birebir vakitte kalorileri çok daha düşüktür. Beden yükünüze eklemeden diyetinize daha fazla bakliyat ekleyin.

PORTAKAL, GREYFURT VE MANDALİNA

Şeker içeriği nedeniyle, kilo kaybı için çok fazla meyve yemek önerilmeyebilir, lakin turunçgiller istisnadır. Sindirim ve karaciğer işlevine yardımcı olurken açlık sancılarını gidermeye yardımcı olan lif, flavonoidler ve C vitamini bakımından yüksektir.

KAVUN VE KARPUZ

Dilim başına yaklaşık 60 ila 70 kalori içeren bu eserle gün uzunluğu kilo alma telaşı duymadan kavun ve karpuz yiyebilirsiniz. Bu meyveler bilhassa bedeninizdeki fazla sıvının atılmasına yardımcı olurken tokluk hissi vererek fazla yemeyi mahzurlar.

MEYVELER

Çilek, kızılcık, ahududu, dut ve yaban mersini, besin ve antioksidanlarla dolu muhteşem besinlerdir ve kalorileri çok düşüktür. Sağlıklı avantajlarını ortadan kaldıracak kremalar eklemekten kaçındığınız sürece, açlığı gidermek için harika bir atıştırmalıktırlar.

SEBZELER

Yeşiller ve turpgiller üzere sebzelerin kalorileri çok düşüktür ve besin, su ve lif bakımından yüksektir, böylelikle beliniz hakkında endişelenmeden zerzevatları rahatça yiyebilirsiniz. Yalnızca sos, peynir yahut şişmanlatıcı katkı unsurları kullanmamayı unutmayın.

BALIK

Balık, tavuk ve sığır eti üzere protein açısından varlıklı öteki besinlere kıyasla tokluk indeksinde çok yüksek puanlar alır. Buğulanmış beyaz balık, yüksek protein içeriği nedeniyle tokluk indeksi kelam konusu olduğunda yulaf ezmesi ve sebzelerden daha üst sıralarda yer alır ve iştah sinyalleri için kilit bir hormon olan serotonin düzeylerini tesirler.

PATLAMIŞ MISIR

Sade ve tuzsuz tutarsanız, patlamış mısır sizi kalori eklemeden doldurmak için eksiksiz bir atıştırmalıktır. Şaşırtan bir biçimde, patlamış mısır ayrıyeten folat, A vitamini ve B-6 vitamini üzere eser ölçüde mineral ve vitamin içerir ve üç fincan patlamış mısırda 3 gramdan fazla lif bulunur.

HAŞLANMIŞ PATATESLER

Çoğu insan, yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle kilo vermeye çalışırken patateslerden kaçınmaları gerektiğini düşünür. Bununla birlikte, haşlanmış patatesler dirençli bir nişasta içerir. Bu nişasta tipi, olağan nişastadan değerli ölçüde daha az kaloriye sahiptir. Bir diğer farklı gerçek ise patatesleri pişirdikten sonra soğutmanın dirençli nişasta içeriğini arttırmasıdır.

YUMURTALAR

Yumurtalar, yumurta sarısına yüklenen birçok besin ile hakikaten sağlıklıdır. Tam bir proteindirler, yani dokuz temel amino asidin hepsini içerirler ve birebir vakitte çok doyurucudurlar. Kahvaltıda yumurta yemek, daha uzun mühlet tok kalmanız manasına gelir ve gün boyunca daha az yemenize yardımcı olabilir.

YAĞSIZ ET

Yağsız etler protein bakımından yüksektir ve tokluk indeksinde yüksek oranda bulunur. Yakın tarihli bir araştırma, yüksek proteinli bir öğlen yemeği yiyenlerin, öğlen yemeğinde yüksek karbonhidratlı olanlara kıyasla akşam yemeğinde %12 daha az yediklerini gösterdi. Yağsız sığır eti, en çok dolduran protein açısından en güçlü kaynaklardan biridir.

DOMATES

Domatesler protein, mineral, lif ve vitaminlerle doludur. Sıhhat açısından büyük yararlarının yanı sıra, kilo vermenize de yardımcı olabilirler. Bir orta uzunluk domates 16 kalori içerir, böylelikle en az kaloriye sahipken tok hissetmek istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

KEREVİZ

Kilo almaktan kaçınmak için su içeriği yüksek yiyecekleri seçin. Kerevizin %95’i sudur ve bir sapında 3 kalori vardır. Yalnızca tok hissetmek istediğiniz kadar yemek yiyemezsiniz, birebir vakitte istenmeyen kaloriler eklemeden lif, potasyum ve K vitamini de alırsınız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.