Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu Hacıbektaş’ta: KİPTAŞ’ın konut projesi tanıtıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 16-17-18 Ağustos günlerinde gerçekleştirilecek “59. Ulusal 33. Memleketler arası Hacı Bektaş Veli Anma Merasimleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri” için Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine gitti.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, Hacıbektaş Belediye Lideri Arif Yoldaş Altıok ile çok sayıda milletvekili ve belediye lideri tarafından ilçe girişinde karşılanan Kılıçdaroğlu, birinci olarak Beştaşlar Cemevi ve mesire alanının açılışını gerçekleştirdi.

KİPTAŞ GENEL MÜDÜRÜ KURT: 4 KAPI 40 MAKAM ÖĞRETİSİNDEN YOL ÇIKTIK

CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun’un eşlik ettiği Kılıçdaroğlu, İmamoğlu, Yoldaş ve beraberlerindeki heyet, cemevi ve mesire alanı açılışının akabinde, İBB iştiraki KİPTAŞ’ın Hacıbektaş’ta “KİPTAŞ Mihmandar” ismiyle üretimini gerçekleştireceği toplu konut alanında incelemelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, toplu konut projesiyle ilgili KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt tarafından bilgilendirildi. “Projemizi hayata geçirirken, Anadolu’nun değerli kültürel merkezlerini feyz aldık” diyen Kurt, şunları söyledi:

“3 bin 800 metrekarelik bir alan. Yaklaşık 1 ay evvel belediyemizden ihale yoluyla satın aldık. ‘4 kapı 40 makam’ öğretisinden de yola çıkarak, projemizi avluya açılan dört tane büyük kapıyla tasarladık. Kırk makamı temsilen, dört bir tarafını farklı boyutlardaki kemerlerle dönerek, buranın kültürel kıymetlerini de projemize yansıtmak istedik, ki gelecekteki şehircilik anlayışımızı, bakış açımızı göstermek için.”

‘ANADOLU’DA ROL MODEL OLMAK İSTEDİK’

Çevreci bir proje yapmak istediklerini belirten Kurt, “KİPTAŞ, yeni periyotta yaptığı tüm projelerde etraf odaklı projeler yapıyor. Burada, geri su kazanım sistemi ve güneş güç panellerini kullanarak, büsbütün çevreci bir proje hayata geçirdik. Projemizde büsbütün bölgeden çıkan doğal taşlarla etraf mantolamasını yapacağız” dedi.

Avlu kısmında etkinlikler yapılabileceğini lisana getiren Kurt, “Avlu kısmını etkinliklere, toplu yemeklere ve toplu birtakım etkinliklere imkan sağlayacak halde tasarladık. 300 kişilik bir kapasitesi var. Büsbütün modüler bir proje yaptık ve burayı 7/24 yaşayacak bir proje olarak tasarladık. Maksadımız; bu kültürel kıymeti çağdaş mimariyle birleştirip bir farkındalık yaratmak ve Anadolu’da örnek rol model olmak istedik. Mevcut inşaat alanından daha az bir inşaat alanı yaparak, örnek bir mimari, çevreci bir proje hayata geçirmeyi dilek ettik” tabirlerini kullandı.

4 KİTABIN TANITIMI YAPILDI

Kılıçdaroğlu’nun ilçeye ulaşmasından evvel de İBB Yayınları tarafından yayınlanan ve Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre ile Ahi Evran’ı anlatan toplam 4 kitabın tanıtımı yapıldı.

İBB Lideri İmamoğlu, Hacıbektaş Belediyesi önündeki ilçe meydanına kurulan standa; “Hacı Bektaş Veli; Hayatı ve Periyodu Üzerine Metinler”, “Fütüvvet ve Fütüvvetname; Makaleler” (Abdülbaki Gölpınarlı), Fütüvvetname-i Bektaşiye” ve “A/Z Yunus Emre” (Talat Sait Halman) isimli kitapları tanıttı.

İMAMOĞLU: GENEL LİDERİMİZLE KONUŞARAK HAZIRLIKLARIMIZI YAPTIK

2021’in UNESCO tarafından Hacı Bektaş-ı Veli’yi, Ahi Evran’ı ve Yunus Emre’yi anma yıldönümü olarak belirlendiğini hatırlatan İmamoğlu, “Göreve geldiğimiz 2019 seçimlerinden bu yana, ‘Türkiye’nin her yerine katkı sunacaksınız ve elinizde bulunan imkanlarla mağdur olan, eksik bırakılan bir yer var ise ülkemizde, gücünüz yettiği kadar yanında ve yakınında olacaksınız’ diyen Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’yla, bilhassa ve bilhassa Hacıbektaş ilçesiyle ilgili attığımız her adımı, kendisiyle paylaşarak, konuşarak hazırlıklarımızı yaptık” dedi.

“Buraya hizmet etmenin çok büyük gururunu yaşıyorum” diyen Ekrem İmamoğlu, “Kendimi şanslı ve bahtiyar bir kişi olarak buluyorum. Bilhassa Hacıbektaş ilçemize el birliğiyle hizmet etmenin onurunu yaşayan bir belediye lideriniz, bir hemşehriniz, bir yol arkadaşınız, can yoldaşınız olarak bu sene anma merasimlerine bilhassa sevgili eşimle bir arada geldik, bu gururu daima birlikte sizlerle yaşayalım diye. Kaç yıllar bu ilim yuvasında, bu insanlık sofrasında buluşmak bizlere nasip olsun. Daima birlikte birbirimize umut aşılayalım. Ben zira buradan o umudu yaşayarak, hissederek daima vazifeme döndüm” halinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.