Karadeniz’den 13 ülkeye 41 milyon dolarlık Türk somonu ihracatı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) bilgilerinden derlenen bilgiye nazaran, bölgeden yılın birinci yarısında 13 ülkeye 5 bin 781 ton Türk somonu ihraç edildi. Yılın 6 ayındaki ihracat, 4 bin 657 ton Türk somonu karşılığı 23 milyon 709 bin 58 dolar gelir elde edilen 2021’in birebir devrine nazaran ölçüde yüzde 24, pahada yüzde 77 artış gösterdi.

Bu periyotta Rusya Federasyonu’na 22 milyon 26 bin 590 dolarlık, Vietnam’a 8 milyon 295 bin 46 dolarlık ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne 3 milyon 710 bin 476 dolarlık Türk somonu satıldı. Geçen yılın birebir periyodundan farklı olarak Çin Halk Cumhuriyeti, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya ve Güney Kore Cumhuriyeti’ne de ihracat yapıldı.

“AMACIMIZ TÜRK SOMONUNU ÜLKENİN KIYMETLİ BİR MARKASI HALİNE GETİRMEK”

DKİB Su Eserleri Kesim Komitesi Lider Yardımcısı İlker Yıldırım, Karadeniz’den yapılan Türk somonu ihracatında büyük artış yaşandığını söyledi. Türk somonunun yılın birinci yarısında 13 ülkeye ihraç edildiğini belirten Yıldırım, dış satımın yaklaşık yüzde 54’ünün Rusya Federasyonu’na yapıldığını lisana getirdi.

Yıldırım, bu yıl Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti’nden kıymetli ölçüde talep alındığını, böylelikle bu iki ülkeye ihracatın yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdiğini tabir etti. Türk somonuna yurt dışı pazarlardan gelen ağır talebin çok güzel kıymetlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, bunun için ilgili bakanlıkların kesimin karşılaştığı sıkıntıları tahlile kavuşturarak üretim alanlarını genişletmesinin aciliyet arz ettiğini söyledi.

Yıldırım, DKİB olarak Türk somonunun yurt dışı pazarlarda faal formda tanıtılması için çalışma başlattıklarını lisana getirdi. Bu kapsamda, önde gelen yurt dışı fuarlarda “Türk somonu” markasıyla tanıtım yaptıklarını belirten Yıldırım, emellerinin eseri ülkenin değerli bir markası haline getirmek olduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.