Kadir Şeker’in yine yargılanmasına başlandı

Konya’da sevgilisi Ayşe Dırla’yı (35) döven Özgür Duran’ı (32) engellemeye çalıştığı sırada kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle 12,5 yıl mahpusa çarptırılan ve cezası Yargıtay tarafından bozulan tutuklu sanık Kadir Şeker (22), yine yargılanmaya başladı. 

Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı’nda 5 Şubat 2020’de Kadir Şeker, sevgilisi Ayşe Dırla’yı döven Özgür Duran’ı engellemeye çalıştı. Bu sırada çıkan arbedede Şeker, Duran’ı kalbinden bıçaklayarak öldürdü.

Gözaltına alınan Şeker, sözünün akabinde çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘kasten adam öldürme’ suçlamasıyla yargılanan Kadir Şeker’e, ömür uzunluğu mahpus cezası verildi.

Mahkeme heyeti, hatanın ‘haksız tahrik’ altında işlendiğine kanaate getirerek cezayı evvel 15 yıla, akabinde Kadir Şeker’in duruşmadaki güzel halini gözeterek 12,5 yıla indirdi.

TAHLİYE KARARI BEKLENİYOR

Daha sonra belge, savcılık itirazı ve sanık avukatlarının başvurusu ile evvel istinaf akabinde da Yargıtay’a taşındı. Son olarak Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Kadir Şeker’e verilen cezayı yüksek bularak kararı bozdu.

Kararda; ‘haksız tahrik’ indiriminin, haksızlık içeriğinin ulaştığı boyut dikkate alınarak, taban seviyeye yakın bir ceza olması gerektiği vurgulandı.

Yargıtay’ın kararı sonrası tutuklu sanık Kadir Şeker, Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yine yargılanmaya başladı. Kadir Şeker, annesi Zeliha Şeker, ağabeyi Hidayet Şeker, öldürülen Özgür Duran’ın babası Cengiz Duran, annesi Mübeyyen Duran ve kardeşi Niyazi Remzi Duran ile taraf avukatları duruşmada hazır bulundu.

‘Haksız tahrik’ indirimi en üst düzeyden uygulanırsa; Kadir Şeker’in cezası, 10 yıl düşecek. Bu durumda Şeker’in cezaevinde kaldığı müddet gözetilerek tahliye edilebileceği belirtildi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.