İsimler farklı katiller aynı: “Türkiye’de felaket bir ceza infaz sistemi var”

Giresun’da, 10 suç kaydı bulunan ve adli kontrolle serbest bırakılan Hüseyin Can Gökçek’in 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü öldürmesi, kabarık sicili bulunan ve cezaevinden izinli çıkarak cinayet işleyen şahısları gündeme getirerek benzer kadın cinayetlerini hatırlattı. Konuyu değerlendiren hukukçular, kadın cinayetlerinin önlenebilir olduğunu savundu. Ceza Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Yılmaz Yazıcıoğlu, “Türkiye’de felaket bir ceza infaz sistemi var” dedi.

İsimler farklı katiller aynı:

16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü öldüren Hüseyin Can Gökçek’in 10 suç kaydının olması ve adli kontrolle bırakıldığının ortaya çıkması, benzer kadın cinayetlerini yeniden gündeme getirdi.

Konuyu Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’a değerlendiren uzmanlar mevzuattaki boşluk nedeniyle sicili kabarık faillerin toplum içinde dolaştığını, kadın cinayetlerinin önlenebilir olduğunu vurguladı.

Türkiye’de 2 yılda sadece basına yansıyan 10 kadın ve 3 çocuk, şartlı tahliye ya da izinle cezaevinden çıkan 8 hükümlü tarafından katledildi. Aynı şekilde yakın zamanda işlenen 9 kadın cinayetinin failinin de birden fazla suç kaydının olduğu ortaya çıktı.

Konuyu değerlendiren hukukçular ve STK temsilcileri şunları söyledi:

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü: “Yasal mevzuatta bulunan açıklık nedeniyle, failler suç dosyaları kabarık şekilde aramızda dolaşıyor. Ceza yasasının, indirimler bölümüne şiddet ve istismar faillerine indirim yapılamaması gerekiyor. Ceza mahkemeleri usulü kanunda düzenlemeler yaparken, şiddet faili için zaman sınırını kaldırıp tutuklama vermeli ve denetimli serbestlik hakkı tanınmamalı. Bunların serbest olması göz göre göre ölümleri de beraberinde getiriyor.”

Ceza Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Yılmaz Yazıcıoğlu: “Türkiye’de felaket bir ceza infaz sistemi var. Belçika’da 4 kadını öldüren ve müebbet hapis cezası alan bugün Türkiye’de elini kolunu sallayarak geziyor. Bu kişi 30 yıl ceza alıyor 15 yıl yatıp çıkıyor. Daha kötüsü belli suçlarda 1 yıl kapalı infaz sisteminde geçiren kişileri hiçbir şeyine bakmazsın hemen açık cezaevine taşıyoruz. Bugün de, Covid-19 sebebiyle dışarıya bırakarak ‘Buyur suç işlemeye devam edebilirsin’ diyoruz. Bu kişilerin topluma kazandırıldıktan sonra da takibin yapılması ve belli kurum ve müesseslerle desteklenmesi gerekiyor.”

Yargıçlar Sendikası Üyesi Ceza Hakimi Hüseyin Nuh Köklü: “Bir şahıs ömür boyu hapis cezası alsa bile, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi şarta tahliye hakkı diye bir sistem üretti. Burada asıl sorun şu; bu insanların ıslah olmadan dışarı çıkması. Amerika’da ceza izleme komiteleri oluyor, mahkum her yıl komisyonun önüne çıkıyor ve tekar karar veriliyor. Bizde adamın 20 kaydı var yine şartlı tahliye olmuş. Bunların cezaevlerinde tutulmak yerine belli adalarda iş yaptırılarak rehabilite ettirilmeleri gerekiyor.”

FAİLLERİN SİCİLİ KABARIK!

Denizli’de Şebnem Şirin, 6 suçtan sabıkası bulunan erkek arkadaşı Furkan Zıbıncı tarafından öldürüldü.
Çorum’da Aslıhan Dal, birçok suç kaydı olan Polat Hatal tarafından öldürüldü.
Ankara’da Zeynep Erdoğan 13 suç kaydı bulunan evli olduğu Mehmet Erdoğan tarafından öldürüldü.
İstanbul’da hemşire Ömür Erez’i öldüren Rahmi Uygun’un 20 suç kaydı olduğu ve ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan 10 yıl cezaevinde kaldığı ortaya çıktı.
İstanbul’da 18 suç kaydı bulunan Ozan Dum, 19 yaşındaki Hasret Dalkoparan’ı katletti.
Muğla’da 14 suç kaydı bulunan Selim Ahmet Kemaloğlu, Zeynep Şenpınar’ı öldürdü.
İstanbul’da Fatma Mavi sabıkalı erkek arkadaşı Ergin Aktürk tarafından öldürüldü.
Meryem Yılmaz’ı öldüren Erdal Dönmez’in 10 fazla suç kaydının olduğu belirlendi.
Giresun’da Sıla Şentürk’ü katleden Hüseyin Can Gökçek’in Sıla’yı kaçırdığı için tutuklandığı ve 3 ay sonra serbest kaldığı ve 10 suçtan da kaydının olduğu öğrenildi.

‘İZİNLİ’ CİNAYETLER!

İstanbul’da çeşitli suçlardan sabıkası olan Tahsin Yüksekova, izinle cezaevinden çıktı, evli olduğu Seyhan Yüksekova ile annesi Zülfiye Yüksekova’yı öldürdü.

Gaziantep’te Müslüm Aslan, evli olduğu kadını ağır yaralama suçundan tutuklandı. 4 ay sonra serbest kalan Aslan, kızı Ceylan Aslan’ı katletti.

Diyarbakır’da infaz yasasıyla tahliye olan H. Polat evli olduğu Nurcan Polat’ı öldürdü.

Burdur’da cezaevinden izinle çıkan Tarkan Altun boşanma aşamasında olduğu Sevil Altun’u öldürdü.

Sakarya’da 20’ye yakın suç kaydığı olan ve infaz düzenlemesiyle cezaevinden çıkan İsmail Karapekmez, evli olduğu Zeynep Karapekmez ve annesi Meliha Ünlütürk’ü öldürdü.

İstanbul’da Serkan Kaymaz, cezaevinden izinli çıktığı gün evli olduğu Gülcan Kaymaz ile 4 ve 6 yaşındaki iki çocuğunu öldürdü.

Balıkesir’de cezaevinden izinle çıkan Recep Kırtay, evli olduğu Çiğdem Kırtay’ı öldürdü.

Antalya’da cezaevinden Covid-19 nedeniyle izinli çıkan Besat Doğan boşanma aşamasında olduğu Rabia Doğan’ı öldürüldü.

Samsun’da yaralama suçundan girdiği cezaevinden izinli çıkan Faruk Yavuz, evli olduğu Kamile Yavuz’u öldürdü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.