İran: Nükleer müzakereler sona erdi, mutabakat süreci başladı

İran devlet televizyonunun haberine nazaran, Mecliste nükleer müzakerelerin sonuçlarını ve olası bir nükleer muahedeyi kıymetlendirmek için basına kapalı özel toplantı yapıldı.

Toplantıda Ulusal Güvenlik Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Ali Şemhani, Atom Gücü Kurumu Lideri ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed İslami, Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri üzere üst seviye isimler hazır bulundu.

Muhtemel bir mutabakatla ilgili milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Abdullahiyan ile Bakıri, müzakere sürecine ait bir raporu da milletvekillerine sundu.

“Önemli bir toplantı gerçekleştirildi”

​​​​​​​Toplantıya ait açıklama yapan Meclis Ulusal Güvenlik Kurulu Ebulfazl Emuyi, son haftalarda nükleer müzakereler sürecinde ilerleme kaydedildiğini ve bu sebeple milletvekillerinin bilgilendirilmesi hedefiyle üst seviye hükümet yetkililerinin de iştirakiyle Mecliste kapalı kapılar arkasında değerli bir toplantı gerçekleştirildiğini belirtti.

“İran’ın ulusal çıkarları garanti altına alınmalı”

Muhtemel bir muahede için kilit noktanın İran ulusunun ekonomik çıkarlarının garanti altına alınması olduğunu kaydeden Emuyi, “İran’ın dış ticaretinin önündeki mahzurlar ve petrol satışına yönelik yasa dışı kısıtlamalar kaldırılmalıdır. Vatandaşlarımızın ekonomik muhtaçlıklarını karşılamak için petrol satışlarından elde edilen kaynaklara da erişmeliyiz. diye konuştu.

Emuyi, 2015’te varılan lakin ABD’nin tek taraflı çekildiği nükleer muahedeye işaret ederek, şöyle devam etti:

“Çeşitli tedbirler alınmalı”

Anlaşmanın eksikliklerinden biri de doğrulama konusuydu. İran’ın taahhütleri Ajans (Uluslararası Atom Gücü Ajansı) tarafından doğrulandı lakin öteki tarafın yaptırımları kaldırma taahhütleri doğrulanmadı. Bu yüzden hem yaptırımların kaldırıldığının doğrulanması için bir vakit çerçevesinin göz önünde bulundurulması hem de İran’ın yaptırımların kaldırıldığını doğrulayabilmesi için çeşitli tedbirler alınması gerekiyor.

Meclis Ulusal Güvenlik Komitesi Lider Yardımcısı Abbas Muktedayi ise Nisan 2021’den bu yana devam eden müzakere sürecinin artık sona erdiğini söyledi.

“Müzakereler sona erdi, mutabakat süreci ise devam ediyor”

Muktedayi, Müzakereler sona erdi, muahede süreci ise devam ediyor. Toplantıda, İran’ın muahedeye ait siyasi kararını aldığı ABD’nin siyasi kararını vermesi gerektiği kararlaştırıldı.dedi.

Toplantıya ait İran resmi haber ajansı IRNA’ya konuşan Meclis Toplumsal Komitesi Lider Vekili Veli İsmali ise Sunulan rapor, mevcut müzakere heyetinin evvelki hükümetin müzakere heyetine kıyasla daha güçlü ve mantıklı bir müzakere süreci yürüttüğünü gösteriyor. değerlendirmesinde bulundu.

“Müzakere heyetine tam yetki verildi”

İsmaili,Müzakere heyetine tam yetki verildi. Varılacak mümkün bir mutabakatın Mecliste onaylanmasına gerek yok. sözlerini kullandı.

AA’nın habeerine nazaran, İran’ın son mutabakat taslağına karşılık verdiğini artık ABD’nin kararını beklediklerini söyleyen İsmaili, İran’ın muahedeye ait sunduğu teklife hakikat kararla, uygun karşılığı vermeliler. sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.