İPA temmuz ayı raporunu açıkladı: Temel besin yurttaş için ulaşılmaz oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA), İstanbul Barometresi 2022 Temmuz Raporu’nu yayımladı. Rapor, 26 Temmuz- 5 Ağustos 2022 tarihleri ortasında 610 yurttaşla görüşülerek yapıldı.

Katılımcıların yüzde 70.1’i bu ay içerisinde maddi yetersizlikten ötürü tercih ettiği besinleri alamadığını belirtti. Alt sosyoekonomik kümeye ilişkin iştirakçilerde bu oranın yüzde 80.1 olduğu görüldü. Yurttaşların yüzde 61.7’si temmuz ayında kâfi besine ulaşma konusunda telaş yaşadığını kaydetti. İştirakçilerin yüzde 62.1’i kâfi besine ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü söyledi. Çocuklu ailelerde bu oran yüzde 66.1 oldu.

Temmuz ayında iştirakçilerin yüzde 43.6’sı geçinemediği tarafında görüş belirtti.

Katılımcıların, yüzde 25.1’i birtakım ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini söylerken yüzde 18.5’i geçinmekte zorlandığını, yüzde 41.2’si kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 15.2’si ise geçinebildiğini ve kenara para da koyabildiğini tabir etti.

Duygu halleri sorulan yurttaşlara, 10 üzerinden değerlendirmeleri istendi. İstanbulluların gerilim düzeyi 7.5, memnunluk düzeyi ise 4.7 olarak ölçüldü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.