İngiltere’de greve takviye veren Emekçi Partisi üyesinin vazifeden alınmasına reaksiyon

İngiltere’de sendikalar, ana muhalefetteki Personel Partisi’nin önderi Keir Starmer’ın, grevdeki demiryolu çalışanlarını ziyaret eden Ulaştırma Sözcüsü Sam Tarry’yi misyondan almasına reaksiyon gösterdi. 1 milyon üyeli Unite sendikasının lideri Sharon Graham “İşçi Partisi sıradan çalışan insanlardan giderek daha uzaklaşıyor” dedi.

600 bini aşkın üyesi olan GMB Sendikası’nın genel sekreteri Gary Smith Twitter iletisinde Personel Partisi’nin “kendi kalesine gol attığını” söyledi. Smith, “Gelecek seçimler bir jenerasyonun gördüğü en dehşetli hayat pahalılığı şartlarında yapılacak ve kamuoyu çalışanlardan yana” diye konuştu.

Tarry’nin de daha evvel üyesi olduğu TSSA Ulaştırma Sendikası ise “İşçi Partisi, 7 milyon sendika üyesini kendisinden uzaklaştırarak seçim kazanacağını zannediyorsa hayal görüyor” açıklamasıyla ana muhalefet partisine reaksiyon gösterdi.

Sam Tarry, Starmer’ın, parti sözcülerine grevcilerle dayanışmadan kaçınma talimatı vermesine karşın Londra’daki Euston tren istasyonu önündeki grev gözcülerini ziyaret etmişti. Tarry “Grevci personellerle dayanışma içinde olduğumu göstermek istedim” demişti.

‘MEDYADA GÖRÜNDÜĞÜ İÇİN VAZİFEDEN ALINDI’

İşçi Partisi’nden yapılan açıklamada ise partinin “daima çalışanların hak ve fiyat gayretlerinin yanında olduğu” lakin Tarry’nin grevcilerle dayanıştığı için değil “izin almadan medyada göründüğü için” misyondan alındığı belirtildi: “Alternatif hükümet olarak kolektif sorumluluk konusundaki her türlü ihlali çok ciddiye alıyoruz ve Sam Tarry da bu nedenle sözcülük vazifesinden alındı.”

İşçi Partisi’nin Tarry’yi vazifeden alma kararına, partinin sol kanadındaki Diane Abbot, John McDonnell, Rachel Maskell, Mick Whitley ve Kim Johnson üzere bir çok milletvekili de karşı çıktı.
BBC Radyosu’na konuşan Diane Abbot, kamuoyunun Personel Partisi’ni, grevdeki RMT ulaştırma sendikasının ve çalışanların yanında görmek istediğini söyledi.

Partinin eski başkanı Jeremy Corbyn’i desteklediği bilinen Sam Tarry, vazifeden alındıktan sonra kendisine 2,5 yıldır misyon veren Starmer’a teşekkür etti ancak grevcileri ziyaret ettiği için vazifeden alınmasının “utanç verici” olduğunu kaydetti.

Tarry daha sonra BBC’ye yaptığı açıklamada, partinin ulaştırma sözcüsü olarak hem grevdeki emekçilerle hem de kamu nakliyatından yararlanan halkla dayanışma gösterdiğini söyledi. Tarry, “İşçi Partisi’nin her milletvekili ve her üyesinin, grevci emekçilere takviyesi tam” dedi.

40 BİN EMEKÇİ GREVE ÇIKMIŞTI

İngiltere’de, demiryolu personellerini temsilen Emekçi Partisi’nin kurucu ögelerinden RMT Sendikası ile partiyle organik bağı olmayan TSSA sendikasının demiryolu şirketi Network Rail ile yaptığı görüşmelerde mutabakat sağlanamayınca grev kararı alınmıştı.

Dün ülke çapında 40 bin demiryolu çalışanı fiyat, çalışma ve emeklilik şartlarını protesto etmek maksadıyla greve çıkmış ve ulaşım kıymetli ölçüde kesintiye uğramıştı. Emekçi Partisi grev kararını resmen desteklememiş lakin görüşmelere müdahil olması gerektığını söyleyerek hükümeti eleştirmişti. (BBC Türkçe)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.