Hakkari’de terörden arındırılan Sat Buzul Gölleri’nde renkli şenlik

Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonucu huzur ve inanç ortamına kavuşan Hakkari, yıllardır terörün gölgesinde kalan doğal güzellikleriyle doğaseverleri cezbediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete’de yayımlanan kararı kapsamında Milli Park ilan edilen Yüksekova’da bulunan İkiyaka Dağları’ndaki Sat Buzul Gölleri, kültür, sanat ve sportif faaliyetlerle şenleniyor.

Bu yıl dördüncüsü yapılıyor

Yüksekova İlçesi’ndeki İkiyaka Dağları’ndaki Sat Buzul Gölleri, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Tabiat Sporları Festivali’ne konut sahipliği yapıyor.

Muhteşem hoşluğu ile dikkat çeken bölgede, Hakkâri Valiliği, Hakkari Belediyesi, Yüksekova Kaymakamlığı ve Yüksekova Belediyesi tarafından düzenlenen “Doğa Sporları Festivali’ne, Hakkari Valisi ve Belediye Lider Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit, Yüksekova 3’üncü Piyade Tümen Kumandanı Tümgeneral Muammer Alper ve yerli ve yabancı doğaseverler ile sportmenler katıldı.

Birçok aktiflik yapıldı

Türkiye’nin dört bir yanından gelerek şenliğe katılan yüzlerce doğasever ve atlet, 3 bin rakımlı bölgede kamp kurdu, trekking, yamaç paraşütü, kano, yüzme ve dağ bisikleti üzere etkinliklerle bölgedeki hoşlukların tadını çıkardı.

Eşsiz görüntüye hayran kaldılar

Eşsiz güzellikleriyle yerli, yabancı turistlerin ilgisini çeken bölgede müzikler eşliğinde halaylar çekerek eğlenen doğaseverler, bölgedeki buzullara, şelalelere, göllere, yaylalara ve eşsiz görünüme hayran kaldı.

“Hakkâri’nin her yerinde farklı bir hoşluk var”

Festivalde konuşan Hakkâri Valisi İdris Akbıyık,Hakkâri’de büyük bir değişim ve dönüşüm var. Hakkâri ‘de artık tabiat ve kış turizmi var. Şiddettin ve terörün olmadığı bir yerde daima birlikte şenlik yapıyoruz. Huzurun gelmesiyle birlikte 3 bin 500 rakımlı sat buzul göller başında biz Hakkârililerle bir arada yalnızca burada değil, hududun içinde de dışında da Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde huzurun, uygunluğun, güvenliğin olması için her türlü uğraşı sarf ediyoruz. Hakkâri’nin her yerinde başka bir hoşluk var.dedi.

AA’nın haberine nazaran, Vali ve beraberindekiler daha sonra şenliğe katılanlarla birlikte halay çekerek, gölde kanoya bindi.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.