Güney Kore kemer sıkmaya hazırlanıyor: 13 yıl sonra birinci kere olacak

Güney Kore Maliye Bakanı ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle kamu harcamalarında kesintiye gidileceğini duyurdu. Böylelikle Asya ülkesi 13 yıl sonra birinci sefer bütçesini azaltmış olacak.

Güney Kore, global merkez bankalarının faiz artışlarının ortasında harcamaları sıkılaştırmaya çalışırken 2023’te 13 yılın akabinde birinci sefer ulusal bütçesinde kesinti yapacağını duyurdu. Maliye Bakanı Choo Kyung-Ho dün yaptığı açıklamada ulusal harcamaları “önemli ölçüde azaltacağını” söyledi.

Bloomberg’in aktardığına nazaran, Choo bahis ile ilgili açıklamasında, “Kemerlerimizi sıkıyoruz. Eski idarenin çok borcu vardı. Biz bunu sürdüremeyiz” dedi. Choo ayrıyeten bakanlar ve bakan yardımcılarının maaşlarının yüzde 10’unun kesileceğini bildirdi.

KEMER SIKIYORLAR

Ülkenin bütçesi bu yıl 679 trilyon won (521 milyar dolar) olarak belirlenmişti. Lakin bu sayının gelecek yıl düşürüleceği aktarıldı. Güney Kore 2010’dan bu yana hükümet harcamalarını her yıl tertipli olarak artırmıştı.

Özellikle pandemi sırasında misyona başlayan eski cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in idaresi sırasında yaşanan büyük bütçe artışları dikkat çekmişti.

FAİZLER ARTIYOR

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol, vazifeye geldiği mayıs ayından bu yana harcamaları kısmaya ve vergi gelirlerini artırmaya çalışırken, Kore Merkez  Bankası bu yıl siyaset faizlerini dört sefer artırarak yüzde 2,25’e çıkardı.

Ülkenin enflasyonu temmuz ayında artmaya devam ederken  merkez bankası lideri bu ayın başlarında 25 baz puanlık bir faiz artışına işaret etti.

ENFLASYON YÜZDE 6,3

Asya ülkesinde enflasyon son olarak yüzde 6,3 ile son 24 yılın tepesini görmüştü. Ülkede enflasyon en son Asya Mali Krizi’nin yaşandığı 90’lı yıllarda bu düzeylere ulaşmıştı.

Choo enflasyonda doruğun yüzde 6 civarında görüleceğini belirtirken “Bazı beşerler enflasyonun yüzde 7’ye ulaşabileceğini söylüyor, fakat bunun olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

UZMANLAR UYARIYOR

Geçtiğimiz ay ING Bank’ın kıdemli ekonomisti Kang Min-joo da gelecek yılın Güney Kore için daha telaş verici olacağını söylemişti.

Kang notunda, “Yılsonu yaklaştıkça hem yurtiçinde hem de yurtdışında daha sıkı nakdî şartların tüketim ve yatırım üzerinde kimi olumsuz tesirlerinin olması bekleniyor. Gelecek yıl GSYİH büyümesinin keskin bir formda yavaşlamasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.