Güney Kore devlet lideri Yoon’un Pelosi ile görüşmeme sebebi ‘tatilde olması’

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Pasifik cinsinde Tayvan’dan sonraki durağı olan Güney Kore ziyaretinde Devlet Lideri Yoon Suk-yeol ile görüşmeyeceği bildirildi.

Güney Kore ajansı YONHAP’ın haberine nazaran, Devlet Başkanlığı ofisinden,”Devlet Lideri Yoon’un yaz tatilinde olması nedeniyle Pelosi ile görüşmesi olmayacak.” açıklaması yapıldı.

Ulusal Meclis lideri ile görüşecek

Güney Kore’nin Pelosi’nin ziyaretini memnuniyetle karşıladığının tabir edildiği açıklamada, Pelosi’nin Ulusal Meclis Lideri Kim Jin-pyo ile görüşeceği kaydedildi.

Ofis, Pelosi’nin Güney Kore ziyaretinden evvel Çin ile ihtilaflı Tayvan’a ziyarette bulunmasına ait, “Hükümetimizin hali, bölgesel barış ve istikrarın diyalog ve iş birliği ile sağlanabilmesi için ilgili sıkıntılar konusunda tüm ülkelerin yakın bağlantı halinde olmaları gerektiğidir.” tabirini kullandı.

Pelosi’nin resmi internet sitesinde ziyaret programına ait yayımlanan açıklamada, Singapur, Malezya, Güney Kore ve Japonya’yı kapsayan seyahatin durakları ortasında Tayvan’a yer verilmemişti.

ABD’den 29 Temmuz’da ayrılarak Hawaii’de mola veren Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyeti, evvelki gün Singapur’da, dün de Malezya’da temaslarda bulunmuştu.

Pelosi ve heyetini taşıyan uçak dün gece Tayvan’a ulaşmıştı. Pelosi, 25 yıl ortadan sonra Ada’yı ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu misyonu yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti ABD ile Çin ortasında tansiyona sebep olmuştu. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin çabucak akabinde yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirirken, Savunma Bakanlığı da ada etrafında “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Meclis lideri ve beraberindekiler bugünkü temaslarının akabinde Ada’dan ayrılarak Güney Kore’ye yola çıktı.

Ziyarette Pelosi’ye, Temsilciler Meclisi Dış Münasebetler Komitesi Lideri Gregory Meeks, Gazi İşleri Komitesi Lideri Mark Takano, Yollar ve Araçlar Komitesi Lider Yardımcısı Suzan DelBene, İstihbarat Daimi Özel Komitesi üyesi Raja Krishnamoorthi ve Silahlı Kuvvetler Komitesi ile Dış Alakalar Komitesi üyesi Andy Kim eşlik ediyor.

Pelosi ve heyeti Pasifik tipinde Güney Kore’nin akabinde Japonya’yı ziyaret edecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.