Ece Erken’e 3 yıl 9 ay mahpus istemiyle dava

Bir televizyon kanalında yayınlanan programda, Kerimcan Durmaz için iki yıl evvel sarf ettiği kelamlar nedeniyle Ece Erken Mahmutyazıcıoğlu hakkında 3 yıl 9 aya kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

DHA’nın haberine nazaran, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianameye nazaran, soruşturma Kerimcan Durmaz’ın verdiği şikayet dilekçesi sonrasında başlatıldı.

NE DEMİŞTİ?

Ece Erken Mahmutyazıcıoğlu’nun 3 Şubat 2020’de bir televizyon kanalının sabah yayınlanan programında Durmaz için “Adam, adam da demiyeyim”, 27 Şubat 2020’de ise “İnanın cinsiyetini bilmiyorum. Makyaj yapan bir erkek. Cinsiyetin ne olduğu belirsiz” dediği kaydedildi. Ece Erken’in birebir vakitte Instagram hesabından 26 Şubat 2020’de Durmaz’a hakaret içerikli kelamlar sarf ettiği ileri sürüldü.

ELEŞTİRİ DİYEREK SUÇLAMAYI REDDETTİ

İfadesi alınan Ece Erken’in savunmasında hakaret kastı taşımadığını, o devir Durmaz’ın uçak tuvaletinde uygunsuz görüntü çekip yayınladığı için reaksiyonunu lisana getirdiğini, yapılan hareketlerin Türk örf ve adetleriyle uyuşmadığı için şahsi fikrini söylediği, tenkit hakkını kullandığı, yansısının şahsa değil harekete olduğunu belirterek suçlamayı kabul etmediği belirtildi.

Suçun uzlaşmaya tabi olması nedeniyle belgenin Uzlaştırma Ofisi’ne gönderildiği fakat taraflar ortasında uzlaşma sağlanamadığı söz edilen iddianamede, Ece Erken’in “Zincirleme formda alenen hakaret” hatasından 4 aydan 3 yıl 9 aya kadar mahpus istemiyle cezalandırılması talep edildi. Belge, şikayet dilekçesinde cürmü öğrendiği yerin Bakırköy olması gerekçesiyle Bakırköy Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesine yetkisizlik kararıyla gönderildi.

‘HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK’ SUÇLAMASINDAN TAKİPSİZLİK

Öte yandan savcılık, Ece Erken Mahmutyazıcıoğlu hakkındaki “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” cürmünden yürütülen soruşturmaya ise takipsizlik kararı verdi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.