DEVA’dan kur muhafazalı mevduat eleştirisi: 50 milyar lira ek yük

DEVA Partisi İktisat ve Finans Siyasetleri Lideri İbrahim Çanakcı, iktisat gündemini kıymetlendirdi.

ANKA’nın haberine nazaran, kur muhafazalı mevduat ödemelerinin vatandaşın cebinden çıktığını belirten Çanakcı, şunları söyledi:

“18 Mayıs’ta kur muhafazalı mevduata 3 ay için yüzde 16,5 (yıllık bileşik yüzde 84) faiz ödediler. Bunun yalnızca 4,25 puanlık kısmı bankalar tarafından ödendi. 12,2 puanlık kısmı ise milletin cebinden Hazine tarafından ödendi. Milletin parasıyla bir küme daha da zenginleşirken halk daha fakirleşiyor. Bu adaletsizliğe son vereceğiz.

‘DEVLETİ BATIRMA PROJESİ’

Kur muhafazalı mevduata iki ayda yapılan ödeme 16,3 milyar TL. Üstelik TCMB’nin ödediği ve vazgeçilen vergiler buna dahil değil. Bunlar eklendiğinde Hazine’ye, hasebiyle millete yük katlanıyor. Kurlardaki artış iktidarın umut ettiği düzeyin çok üzerine çıktığı için gelecekte karşı karşıya kalınacak yük de önemli biçimde arttı. Dolar kuru 15,95’te kalsa bile kamuya 50 milyar TL’den fazla ek yük gelecek. Bu türlü bir israf ve haksız servet transferi görülmedi. Bu nedenle biz kur muhafazalı mevduata devleti batırma projesi demiştik.”

‘REZERVLER ERİMEYE DEVAM EDİYOR’

Kur muhafazalı mevduat için millet ağır bir bedel öderken, buradan Merkez Bankası’na giden dövizler, rezervi artırmada kullanılmıyor, art kapıdan satılarak çar çur ediliyor. Birebir çar çur ihracatçıların zarurî devrettiği dövizler için de geçerli. Hakikaten, bu iki kaynaktan Merkez Bankası’na milyarlarca döviz akarken rezervler artmıyor tam bilakis erimeye devam ediyor.

‘ARKA KAPI SATIŞLARI DEVAM EDİYOR’

TCMB Net Döviz Konumu (swap hariç milyar $), 17 Aralık 2021 tarihinde -58,2 iken, 13 Mayıs 2022 tarihinde ise -61,4 oldu. Kur muhafazalı mevduat ve zarurî döviz dönemlerine karşın net rezervler 3,2 milyar dolar berbatlaştı. Bu durum 130 milyar doları yakan iktidarın geçmişten hiç ders çıkarmadığını art kapı satışlarına devam ettiğini gösteriyor. Gerçekten, bu yıl içinde 30 milyar doların, 17 Aralık 2021’den itibaren ise 40 milyar doların üzerinde rezervin art kapıdan satıldığı iddia ediliyor.

‘VERİLER GİZLENİYOR, KARARTILIYOR’

Art kapıdan satılan rezervi tam bilemiyoruz. Zira bilgiler gizleniyor ve karartılıyor. Merkez Bankası ve Hazine-Maliye Bakanlığı’na sesleniyoruz: Kur muhafazalı mevduat ve zarurî zamanlardan TCMB rezervine giden fiyatı, art kapıdan satılan döviz fiyatını, kur muhafazalı mevduat için TCMB’nin yaptığı ödemeleri, kur muhafazalı mevduatta vazgeçilen kurumlar ve gelir vergisi meblağını tertipli olarak açıklayın. Bunlarla ilgili dataları gizlemek dürüstlüğü yok eder ve risk primini daha da arttırır.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.