DEVA Partisi İzmir Vilayet Lideri: AK Parti’nin düşüşünü alanda görüyoruz

Özlem Kara

İZMİR – Türkiye’de 2023 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için birçok parti hazırlıklara başladı. İzmir’de de siyasi partilerin pek birden fazla alana indi.

Siyasi partilerin İzmir temsilcileri ile 2023 seçimleri stratejilerine, projelerine ve seçim vaatlerine ait görüşmelerin dördüncüsünü DEVA Partisi İzmir Vilayet Lideri Seda Kaya Ösen’le yaptık. Ösen İzmir’deki 6’lı masayı, İzmir için oy gayelerini ve gündemdeki pek çok mevzuyu kıymetlendirdi.

‘TÜRKİYE’DE DEVA PARTİSİ’Nİ VE ALİ BABACAN’I TANIMAYAN KİMSENİN KALMAMASI GEREKİYOR’

Partinizin İzmir Vilayet Başkanlığı olarak 2023 seçimleriyle ilgili ne çeşit çalışmalar yapıyorsunuz?

Biz birinci kere seçime girecek bir partiyiz. Bu nedenle seçime özel yapılmış bir teşkilat yapımız yok. Her şeyi sıfırdan kuruyoruz. İzmir teşkilatı olarak 20 Mart’ta birinci kongremizi yaptık. 20 Mart’tan sonraki periyodu, seçim hazırlığı periyodu olarak belirledik. Mahalle temsilcileri konusunda önemli bir evre kaydettik. İzmir’in yüzde 70’ini mahalle temsilcisi olarak kaplamış bulunmaktayız ama bu oran kâfi değil. Bunun yüzde 100 olması gerekiyor. Haziran ayı prestiji ile de sandık görevlilerimizi atamaya başladık. O açıdan da süratli gidiyoruz. Bir ayda yaklaşık 600 sandık yöneticisi atadık. Yılbaşına kadar da İzmir’deki çabucak hemen her sandıkta temsilcimiz olacak.

‘DEVA’NIN BİR TEMSİLİ VE KELAMI VAR’

Seçim vaatleriniz neler?

DEVA Partisi olarak İzmir’de çok savlı olduğumuzu düşünüyoruz. Hem kimi ilçelerde çok avantajlı durumdayız hem de genel olarak İzmir’de avantajlıyız. DEVA’nın artık bir temsili ve kelamı var. Biz bunun için 9 Eylül’ü kendimize milat olarak aldık. Bu yıl, İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı olacak. 9 Eylül’den sonra yerelde de vaatlerimizin öne çıktığı bir periyoda gireceğiz. Şu an bununla ilgili mutfak çalışmalarımızı yapıyoruz. Kendimizi medyada gereğince temsil edemediğimiz ve anlatamadığımız için teşkilatların burada çok büyük kıymeti var. Teşkilatların kapı kapı dolaşıp DEVA Partisi’ni tanıtması gerekiyor. Aslında bizim birinci gayemiz, partimizi tanıtmak. Hala DEVA Partisi’ni ve Ali Babacan’ı bilmeyen kitlelerle karşılaşıyoruz. Türkiye’de DEVA Partisi’ni ve Ali Babacan’ı tanımayan kimsenin kalmaması gerekiyor. 9 Eylül’den sonra İzmir’in kendi meselelerine yönelik vaatlerimizle ön plana çıkmayı düşünüyoruz. Mesela hijyen sorunu, Körfez’in kokması… Sonbaharda mahallî vaatlerimizi ve çalışmalarımızı kamuoyuna açıklayacağız.

‘TEŞKİLATIN YÜZDE 80’İ SİYASETE YENİ GİRMİŞ İNSANLARDAN OLUŞUYOR’

Anketlerin birçok AK Parti oylarının düştüğünü gösteriyor. Bu durumun alandaki yansımaları nasıl?

Açıkçası anketlerin birçok AK Parti’nin yavaş düştüğünü gösteriyor. Bunun iki nedeni olabilir. Birincisi, ülkede bir dehşet iklimi bulunuyor. Aileden biri devletle ilişkiliyse, memursa kendisini temkinli konuşmak zorunda hissedebiliyor. İkinci olarak beşerler karşılık vermek istemiyor olabilir. AK Parti’nin düşüşünü alanda daha çok görüyoruz.

Hem genelde hem de İzmir özelinde 6’lı masayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

6’lı masanın çok değerli oluğunu düşünüyorum. İstişare kültürüne çok inanan bir beşerim. Bu açıdan olması gereken bir şey yapılıyor. Buradaki temel amaç, parlamenter sisteme geçiş. Bu tek partinin değiştirebileceği bir şey değil, anayasa değişikliğinden bahsediyoruz burada. Çok farklı geçmişlerden gelen partilerin, bir masa etrafında buluşmasının, ortak bir gerçek çerçevesinde birleşmiş olmasının, Türkiye’nin geleceği ile ilgili bir vizyonda tıpkı noktada olmasının çok değerli olduğunu düşünüyorum. Altı ‘benzemez’in bir masa etrafında, Türkiye için mutabakat sağlaması muhtaçlık duyduğumuz bir şey. Öbür türlüsünü 20 yıldır yaşıyoruz aslında. Bu Türkiye’den mutluysak, şad olanlar o biçimde oy verebilirler. Biz aslında şad olmayanlarız, bir şeyleri değiştirmek isteyenleriz. İzmir teşkilatı, 5 bin 900 bireyden oluşuyor. Bizim teşkilatın yüzde 80’i siyasete yeni girmiş insanlardan oluşuyor. Bu da artık bir şeyleri değiştirmek için insanların elini taşın altına koyduğunu gösteriyor.

İzmir özelinde kıymetlendirecek olursam; bizim öteki vilayet liderleriyle ortamızda keyifli ve olağan bir bağlantı var. O açıdan ortamızda hiçbir problem yok. Ancak genel merkezde yapılan istişare toplantıları burada yapılmıyor. Kentte onun bir yansıması yok. Herkes kendi aktiviteleriyle seçime hazırlanıyor. Genel merkezlerde seçim güvenliği konusunda ortak bir mutabakat imzalandı. Seçim tarihi netleştiğinde muhtemelen biraz daha farklı çalışma sistemi kurulacaktır diye düşünüyorum

6’lı masanın İzmir temsilcileri olarak bir ortaya geldiniz mi?

6 masa olarak bir ortaya gelmedik. Lakin bayramlaşma, kongre üzere tertiplerde hepimiz birbirimizle görüşüyoruz. Lakin şimdi genel liderlerin görüştüğü üzere bir tertibimiz olmadı.

Partiler ortasında aşikâr bir koalisyon bulunuyor ve bu koalisyon sonucu bir cumhurbaşkanı adayı belirlenecek. Sizin gönlünüzde yatan aday kim?

Buradaki gaye, bir şahıstan çok cumhurbaşkanı bedellerinin temsil edilmesi. Bedeller nedir? Ortak çalışma kültürüne sahip, liyakatı ve şeffaflığı benimseyen, siyasetteki etik pahalara hürmet gösteren bir kimliğin olması. En değerlisi de parlamenter sisteme geçiş sürecinin bütün hususlarını uygulayacak bir kişi olması. Onun dışında ben şahsiyetin kim olacağıyla ilgilenmiyorum. Kıymetli olan, 6’lı masanın mutabakat unsurların altına imza atabilecek yedinci kişinin olması…

‘ÖNCE ZİHNİYETİN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR’

Eğer iktidar olursanız Türkiye’de değiştireceğiniz birinci şey nedir?

Türkiye’de sorduğunuz vakit en makûs şey iktisat üzere anlatılıyor fakat aslında en büyük sorun, Türkiye’deki adalet sorunu… Adaletin olmadığı yerde ekonomiyi düzeltemezsiniz. Kimse adaletin olmadığı bir yere girip yatırım yapmaz. Evvel zihniyetin değişmesi gerekiyor. Türkiye’de yapılması gereken birinci iş, fikir suçlularının, gazetecilerin, haksız yere mahpusta tutulan herkesin dışarı çıkarılması. Bu, Türkiye’nin üzerindeki kara bulutlardan sıyrılıp demokrasi ortamını tekrar sağlamamıza yardımcı olur. Bundan sonrası ekonomik gelişmeler yahut ıslahatlar olabilir.

Türkiye’de halkın sıkıntılı gördüğü eğitim, sıhhat üzere birtakım alanlar bulunuyor. Bu alanlara dair bir aksiyon planınız var mı?

Bizim bugüne kadar 12 tane aksiyon planımız açıklandı. Bunlar en kısa vakitte 21’e tamamlanacak. Bu 21 husus, Türkiye’nin bütün meselelerini ele alacak. Bu aksiyon planlarında bizim neyi değiştirebileceğimizi görebilirsiniz. Planların en art kısmında da projeleri ne kadar müddette, kimin vasıtasıyla tamamlayacağımızın taahhüdünü veriyoruz. Mesela 360 gün içinde mahallî idareleri, imar planı yapmaya temel yetkili hale getireceğiz. Vilayetler ortası iş birliğin geliştirilmesine ve desteklenmesine kıymet vereceğiz. Adil Yargı Aksiyon Planımız doğrultusunda yapacağımız projelerimiz de var. İsimli tatili kaldıracağız, Yüksek Seçim Kurulu’nda cinsiyet kotasına yer vereceğiz. Hukuk fakültelerinin sayısını azaltacağız. İlkokuldan itibaren insan hakları ve kadın-erkek eşitliği derslerini eğitim müfredatına koyacağız. Bunları daha da çoğaltabiliriz.

Eğitimden bahsettiniz. Gençlere yönelik projeleriniz var mı?

Gençlerin fikir özgürlüğünün olması gerekiyor. Teknoloji çok süratli bir biçimde gelişiyor. Biz Türkiye olarak dünyanın en kıymetli ve en yavaş internetini kullanıyoruz. Bizim en büyük vaatlerimizden biri, internetin ucuz, erişilebilir ve gençlere parasız olması. Böylelikle dünyadaki toplumlarla denk olarak gelişebilirler. Bir öteki projemiz ise gençlerin kendi fikirlerini hayata geçirebilmesi ve girişimcilik yapabilmesi için önlerini açmak. Bunun dışında Türkiye’deki ekonomik durum gençlerin belini büküyor. Birçok gencimiz üniversiteye gidiyor lakin barınma sorunu yaşıyor. Birebir formda hayat pahalılığı nedeniyle olması gerektiği üzere beslenemiyor. Geçmişte sırtına çantasını alıp dünyayı gezebilen gençler vardı. Şu an bırakın bir genci, orta yaştaki beyaz yakalı biri için üç ya da dört günlük Avrupa seyahati çok masraflı.

‘KADIN CİNAYETLERİNDE İZMİR’DEKİ ÇABUCAK HEMEN HER DAVAYA MÜDAHİLİZ’

Kadınlara yönelik projeleriniz var mı?

Biz İstanbul Kontratı için Danıştay’a birinci dava açan partiyiz. İstanbul Sözleşmesi’nin tarafıyız. Bayan cinayetleri konusunda İzmir’deki çabucak hemen her davaya müdahiliz. Bugün bayan cinayetleri ve şiddet konusundaki her davada DEVA Partisi bayan siyasetlerini bulabilirsiniz. Ne yazık ki, çok fazla dava ve şiddet olayı var. Yetişebildiğimiz kadarına yetişiyoruz. Fakat bizim en büyük vazifemiz, şiddet gören bayanlara dayanak olmak. Bunu da çok önemsiyoruz. Bunun dışında bayan problemi bizim için çok değerli. Bayan meseleleri ile ilgili çeşitli çalışmalarımız var. Mesela kültür sanata dair, hayata iştirak ile ilgili çalışmalarımız başka, bayan sıhhati ile ilgili çalışmalarımız farklı. HPV aşısının ulaşılabilir ve ücretsiz olmasından tutun da bayan sıhhati ile ilgili çok farklı projelerimiz de var.

Çevre sıkıntılarıyla ilgili bir projeniz var mı?

Bizim Etraf Siyasetleri Başkanlığı’mız çok faal çalışan bir başkanlık. Açıkçası öteki siyasi partilere baktığınızda da bu açıdan baya yol kat ettik. Bizim etraf hareket planımız geçtiğimiz haziran ayında açıklandı. Orada olaylara çok farklı bir bakış açımız var. Türkiye’de musluk suyunu içilebilir hale getireceğiz, hayvan hayat alanlarını arttıracağız, sokak hayvanları için kısırlaştırma seferberliği başlatacağız. Kalıcı yaz saati uygulamasına son vereceğiz, iklim teknolojilerine teşvik edeceğiz, Paris İklim Anlaşması’nın maksadını ve gerekliliklerini yerine getireceğiz, tek kullanımlık plastiklerin kullanımını yasaklayacağız.

Seçim sonrası sizce Türkiye’de nasıl bir ortam olacak?

6’lı masa adayının kazandığı, parlamenter sisteme geçiş sürecinin başladığı, bir rahatlamanın yaşandığı ve kara bulutların kalktığı aydınlık devrin başlamasını umut ediyoruz. Bazen yöneticiler o kadar berbat olabiliyor ki, o kalktığı andaki boş koltuk bile bir rahatlama yaratabiliyor. Bunu Berat Albayrak örneğinde de görmüştük.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.