Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Okay’dan Ermenistan’a giden Pelosi’ye sert reaksiyon

Tayvan ziyaretiyle Çin’in büyük yansısını çeken ve bölgede krize yol açan ABD Temsilciler Meclis Lideri Nancy Pelosi’nin dün Ermenistan’a gerçekleştirdiği ziyarete ve burada yaptığı konuşmaya bir reaksiyon de Türkiye’den geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Okay, Pelosi’nin açıklamalarına çok sert cevap verdi.

Geçen ay Tayvan’ı ziyaret ederek ABD ve Çin ortasında büyük krize yol açan ABD Temsilciler Meclis Lideri Nancy Pelosi, tam da Azerbaycan-Ermenistan hududunun ısındığı bir devirde Ermenistan’a gitti.

Pelosi, bugün Ermenistan’da yaptığı konuşmada Azerbaycan’ı amaç alırken, Türkiye’nin de reaksiyonunu çekecek açıklamalara imza attı. Pelosi, ‘Azerbaycan’ın ‘yasadışı’ akınlarını kınadığını’ belirtirken, “Azerbaycan’ın Ermenistan’a yönelik yasadışı ve ölümcül saldırılarının” akabinde Erivan ziyaretinin kendisi için özel bir değer taşıdığını söyledi.

Nancy Pelosi

Pelosi, sondaki çatışmalarla ilgili Azerbaycan’ı suçlarken, “Sınır çatışmalarının Azeri taarruzları tarafından tetiklendiği açık. Bu taarruzları şiddetle kınıyoruz” dedi. Pelosi, ABD’nin bölgede tesirini artırması gerektiğinin altını çizdi. Pelosi, ‘Otokrasi ile global çabada Ermenistan’ın yanındayız.” dedi.

Pelosi’nin açıklamalarına dün Bakü idaresi ses yükseltirken, Türkiye’den de birinci reaksiyon geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Okay, Pelosi’nin açıklamalarını ‘bölgedeki tansiyonu azaltmaya yönelik diplomasi teşebbüslerine yönelik bir sabotaj’ olarak kıymetlendirdi. Reuters’ta yer alan habere nazaran Oktay, Pelosi’nin Ermenistan ile Azerbaycan ortasındaki çatışmalara ait “önyargılı” açıklamalarının “diplomasi gayretlerini sabote etme” olduğunu ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

Oktay ayrıyeten, Pelosi’nin açıklamalarının akabinde ABD’yi mevzuyla ilgili ‘pozisyonunu belirlemeye’ çağırdı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.