Çin ‘Long March 5B’ roketini uzaya fırlattı

Çin’in Tiangong Uzay İstasyonu’na ilişkin Wentian modülünü yörüngeye taşıyan Long March 5B roketi başarılı bir halde fırlatıldı. 53,7 metre yüksekliğindeki 25 ton taşıma kapasiteli roket, Hainan Adası’ndaki Wenchang Uzay Merkezi’nden yörüngeye gönderildi.

Görev çerçevesinde uzaya gönderilen Wentian modülünün alçak Dünya yörüngesinde daha evvel fırlatılan Tianhe modülü ile buluşacağı öğrenildi.

Tianhe’nin robotik kolunun Wentian modülünü son pozisyonuna taşıyacağı açıklanırken, son fırlatma Çin envanterindeki en güçlü uzay taşıyıcısı olan Long March 5 roketinin sekizinci uçuşu olarak kayıtlara geçti.

Çin’in uzay istasyonuna ilişkin çekirdek modülünü yörüngeye taşımak üzere geçtiğimiz yıl 29 Nisan’da yörüngeye fırlatılan bir Long March 5B roketi, modülün gövdeden ayrılmasının akabinde denetimden çıkarak Hint Okyanusu’nda Maldivler yakınlarında bir bölgeye düşmüştü.

Gelişmenin akabinde NASA’dan yapılan açıklamada Çin’in uzay çalışmalarının inançlı olmadığı belirtilerek, Pekin’e şeffaf olma daveti yapılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.