CIA Yöneticisi Burns: Ankara, çelişkili pek çok alakayı yönetim etme konusunda çok usta

CIA Yöneticisi William Burns, Colorado’da düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu‘nda gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

William Burns, Rusya ve İran‘ın şu anda birbirlerine muhtaçlığı olduğunu belirterek, lakin bölgesel ve milletlerarası düzeyde “rakip” olduklarını lisana getirdi.

Burns, “Her iki ülke de ağır yaptırım uygulanan ülkeler, her ikisi de siyasi izolasyondan çıkmak istiyor. Ama, birbirlerine muhtaçlıkları olduğuy vakit da bile birbirlerine hakikaten güvenmiyorlar, ortalarında güç ve tarihi alanda bir rekabet var” dedi.

Burns, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘i “intikam havarisi” formunda niteleyerek, “Güç üzerindeki hakimiyeti sıkılaştıkça, danışman etrafı daraldıkça, kendi ferdî baht anlayışı ve risk iştahı arttı” diye konuştu.

Burns, İran’ın füze programlarına işaret ederek, “Şu anda Orta Doğu’daki en büyük füze cephaneliğine sahipler” açıklamasında bulundu.

‘TÜRKİYE’NİN TAHIL KORİDORU GAYRETLERİ ÖVGÜYE DEĞER’

William Burns, Türkiye‘ye değinerek, Ankara’nın milletlerarası bağlarda “çok usta” olduğunu söz etti.

Burns, Türkiye, Rusya ve İran ile katıldığı Tahran Zirvesi‘ne dikkat çekerek, “Türkiye, münasebetlerde çok usta ve görünüşte çelişkili pek çok ilgiyi yönetim etme konusunda çok fazla yeteneğe sahip” tabirlerini kullandı.

Burns ayrıyeten, Türkiye’nin Ukrayna‘daki tahıl koridoru teşebbüslerini sıcak karşıladıklarını belirterek, “Bu övgüye paha bir efor… Türkiye’nin bu bahiste cüret verici açıklamaları da var” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.