BM: ‘Casus yazılımlar, özel hayat ve insan haklarına yönelik tehdidi artırıyor’

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Elizabeth Throssell, BM Cenevre Ofisinin haftalık basın toplantısında, Komiserliğin casus yazılımlarla alakalı raporuna değindi.

Raporun, şahsî elektronik aygıtlara erişebilen devlet dayanaklı casus yazılımları incelediğini belirten Throssell, İsrailli bir firmanın geliştirdiği Pegasus yazılımını örnek vererek, “Pegasus üzere yazılımların akıllı telefonları, kullanıcıların faaliyetlerini 24 saat boyunca izleyen bir takip aygıtına nasıl dönüştürebildiği üzere örnekler, raporda yer almaktadır” dedi.

Throssell, casus yazılımların terör ve gibisi hatalarla uğraş için kullanılması gerekirken yetkililer tarafından sıkça yasa dışı sebeplerle kullanıldığının raporda tespit edildiğini aktararak, “muhalif görüşlü gazeteci, siyasetçi ve insan hakları savunucularının casus yazılımlarla amaç alındığının” altını çizdi.

Hükümetlerin takip maddelerine dair toplumları bilgilendirmediğini vurgulayan Throssell, “Casus yazılımlar, kuruluş maksadından çok kolay saptırılıp farklı gayeler için kullanılabiliyor” diye konuştu.

Throssell, gelişen dijital teknolojilerin toplumlara birçok yarar getirirken bu teknolojilerin yasa dışı takip ve dinleme için kullanılmasının, insan hakları ve özel hayata yönelik tehdidi giderek artırdığını belirtti.

İnternet ortamında ferdî bilgi kapalılığının hiç olmadığı kadar risk altında bulunduğu ihtarını yapan Throssell, “Bu durum karşısında önlem alınmalı ve derhal harekete geçilmelidir” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.