BDDK’dan 6 tasarruf firmasına onay: Fuzul’den yeni dönem için iddialı hedef!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 6 tasarruf finansman şirketinin intibak taleplerini uygun gördü. Faizsiz finansman sisteminin sektör lideri FuzulEv’den faizsiz finansman sisteminin daha hızlı gelişmesine katkı sunmak adına iddialı bir açıklama geldi.

Türkiye’de 30 yıldır faizsiz finansman sistemiyle vatandaşları ev ve otomobil sahibi yapan sektör lideri FuzulEv, sağlam temeller üzerine inşa edildiğini bir kez daha kanıtladı. Güçlü ve istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden şirket, BDDK tarafından yürütülen intibak sürecini tamamlayarak aldığı lisans ile hızlı büyümesine devam ediyor.

Lisans sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, ” Tamamen devlet denetiminde hizmet vermeye başlayan faizsiz finansman şirketleri artık daha şeffaf bir şekilde çalışmaya devam edecek. FuzulEv olarak BDDK intibak sürecinde çok titiz ve dikkatli yol aldık. Buna karşılık olarak da lisansımızı alarak Türkiye’de faizsiz finansman sisteminin daha hızlı gelişmesine daha etkin bir şekilde katkıda bulunacağımıza inanıyorum.

LİSANSLARLA MAĞDURİYET ÖNLENECEK

Sektördeki firmaların faizsiz finansman şirketi olarak faaliyet gösterilebilmesi için kuruluş ve faaliyet izinlerinin (lisans) alınmasının artık zorunlu olduğunu dile getiren Akbal, Yüksek kredi faizi ve maliyetine katlanmak istemeyen ya da bütçesine göre ev ve otomobil sahibi olmak isteyen 350 bin kişinin sisteme dahil olduğunu hatırlattı. “Faizsiz Finansman Modeli” faizsiz, peşinatsız ve kredisiz olarak ev sahibi olmak isteyen tüm kesimlere hitap ediyor, Türkiye’deki ipotekli konut satışlarına baktığımızda bu sistem ile konut sahibi olanların payı %5’ler seviyesinde buluyor. Fakat yeni düzenlemeler ve BDDK sürecinin de tamamlanmış olması ile birlikte pazar payının çok hızlı bir şekilde artacağını, önümüzde ki 5 yıl içinde orta vadeli periyotta yüzde 20’ler noktasına gelmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

FUZULEV YÖNETİM KURULU BAŞKANI EYÜP AKBAL: HIZLA BÜYÜYECEĞİMİZ BİR DÖNEME GİRİYORUZ

Gelişmeyi “sevindirici bir adım” olarak tanımlayan FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

Değerli Fuzulev Ailesi,

Bildiğiniz üzere; Sektörümüzle ilgili 12 Mart 2021’de resmi olarak BDDK süreci başlamıştı. Bu sürecin başlaması için 2018’den bu yana bizzat Fuzulev olarak, ciddi bir emek sarfettik, sektörümüz kurumsallaşsın, daha da büyüsün diye. Bugün gelinen nokta da sektörümüz adına sevindirici bir adım atılmış oldu.

Bugün itibari ile Fuzul artık BDDK onaylı. Artık bankacılık kanunları çerçevesinde daha da kurumsal bir yapı ile hızla büyüyeceğimiz bir döneme giriyoruz. Bu yeni dönemin hepimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

6 ŞİRKET ONAY ALDI

BDDK tarafından gerçekleştirilen inceleme ve değerlendirmeler neticesinde 2 Temmuz 2021 tarihli basın açıklamasında intibak süreci devam ettiği bildirilen Birevim Tasarruf Gayrimenkul Otomotiv Organizasyon Pazarlama ve Ticaret AŞ, Emin Evim Emin Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ, Fuzul Gayrimenkul Yatırım AŞ, İmece Yatırım Organizasyon AŞ, Katılımevim Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ ve Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ’nin intibak taleplerinin uygun görülmesine karar verildiği belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.