Atomik Swap Nedir?

Atomik Swap nedir? Atomik swap (takas), farklı akıllı zincirler üzerinde çalışan iki kripto para biriminin hızlı bir şekilde takas edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu süreç akıllı sözleşmelere dayanır ve kullanıcıların kişisel coinlerini kişisel kripto cüzdanlarından doğrudan alıp satabilmelerini sağlar. Kısacası farklı blockchainler arasında gerçekleşen bir ticarettir.

Blockchainler arası transfer fikri yenilikçi bir yöntem olmasına rağmen aslında uzun süredir tartışılmaktadır. Tier Nolan 2013 yılında atomik swap fikrini ortaya atan ilk kişidir. Geçmişte bir çok kişi atomik swap fikrini sunmuştur. Bazılarına göre ise Daniel Larimer’in 2012 yılında P2PTradeX protokolünün ilk örnek olduğunu düşünmektedir. Ardından, bazı geliştiriciler atomik swap’ı denemiştir. Bunlar; Bitcoin, Litecoin, Komodo ve Decred’dir.  İlk atomik swaplar 2014 yılında yapılmaya başlanmıştır. Fakat teknik olarak ilk kez 207 yılında DCR/LTC arasında gerçekleştiği bilinmektedir. 

Atomik Swap nedir? Avantajları Nelerdir?

Atomik swapların en önemli avantajlarından biri merkeziyetsiz finans ile ilişkisidir. Merkezi bir finansa veya üçüncü kişilere gerek kalmadan güvenli işlem yapailirler. Takasa taraf olan iki kişinin ikiside işlemi onaylarsa takas gerçekleşmiş olur. Ayrıca, takaslar arası işlem masrafı kesilmez.  Atomik swapların bir başka avantajı dolandırıcılığa karşı koruma sağlamasıdır. Atomic swap işlemlerinde bir kişinin bir başka kişiyi dolandırması imkansızdır. Teknik olarak incelendiğinde, Atomik takaslar, kripto para sektöründe koşullu ödemeler için kullanılan Hash Timelock Contract (HTLC) ve hash işlemleri için kullanılımaktadır. HTLC kontratları takasın onaylanmasını ya da onaylanmamasını sağlar. 

Kısacası birbirleri ile takas yapmak isteyen yatırımcılar kısa bir süre içinde takası onaylamak ya da reddetmek durumundadır. Atomik Takasın gerçekleşebilmesi için her iki tarafında bu ticarete onay vermelidir. Eğer her iki şahıs bu ticareti onaylamazsa takas gerçekleşmez. Böylece dolandırıcılık mağduriyeti yaratmayı önler. .

Atomik Swap nasıl gerçekleşir?

Atomik swapları gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların yerine getirmesi gereken birkaç kural vardır. İşlemler, çoklu imzalı cüzdanlar ve akıllı sözleşmelerin yardımıyla alıcı ve göndericinin onayı ile gerçekleşir. İşlemin tamamlanması için iki tarafında onay vermesi gerekir.

İki kullanıcı arasında takasın gerçekleşmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Takas işlemi yapılacak olan iki kripto paraların aynı hashing algoritmasına sahip olması şartı bulunmaktadır. Zincir dışı atomik takas yapmak mümkündür. Bunun için bazı ödeme kanallarının işlemlerde kullanılması gerekmektedir. Bu makalede Atomik Swap nedir? sorusuna sizler için yanıt aradık, umarız faydalı olmuştur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.