Apple’ın baş dizayncısı Jony Ive ile yollar büsbütün ayrıldı

27 yıl boyunca Apple‘da vazife yapan, şirketin bir dünya markası haline gelmesine epeyce büyük katkı sağlayan ve Apple’ın iPhone, iMac ve iPod üzere birçok ürününün  baş tasarımcı Jony Ive, 2019 yılında Apple’dan ayrılmıştı.

2019’un sonlarına gerçek kendi tasarım firması olan LoveFrom’u kuran Ive, Apple’dan ayrıldığı gün yeni tasarım firması LoveFrom aracılığıyla Apple ile çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

İki şirket ortasında imzalanan 100 milyon dolarlık kontrat, Apple’ı LoveFrom’un ana müşterisi haline getirdi.

Apple ile bağı büsbütün koptu

Ive, Apple ile olan danışmanlık mutabakatını 3 yılın akabinde sonlandırdı. Böylelikle Apple ile Ive ortasında uzun yıllar var olan bağ büsbütün kopmuş oldu.

Ayrılığın nedeni tam olarak bilinmese de kimi Apple yöneticilerinin, Ive’ın tasarım firmasının Apple’dan dizayncı transfer etmesinden rahatsızlık duyduğu belirtiliyor.

Ayrıca iş birliği mühletince, LoveFrom’un Apple’a rakip olduğu düşünülen projelerde çalışmasına müsaade verilmiyordu.

Jony Ive kimdir

Apple’nin finansal açıdan badire yaşadığı 1996 yılında şirketin tasarım stüdyosunun şefi vazifesine getirilen Jony Ive, oluşturduğu eser dizaynlarıyla şirketin büyümesinde aktif rol oynadı.

Apple kurucusu Steve Jobs’unApple’daki ruh eşim” olarak tanımladığı Ive, 30 yıla yaklaşan Apple mesleğinde sayısız proje gerçekleştirmenin ve kalıcı eserler ortaya koymanın memnunluğunu yaşadı.

Ive’ın imzasının bulunduğu Apple eserleri ortasında 1998 yılında tanıtılan iMac, 2001 yılında tanıtılan iPod, 2007 tanıtılan iPhone, 2008 yılında tanıtılan MacBook Air, 2010 yılında tanıtılan iPad, 2015 yılında tanıtılan Apple Watch, 2016 yılında tanıtılan AirPods eserleri bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.