AP Fransız üyesi Lebreton: Türkiye, Fransa’dan daha güçlü

Türkiye’nin tüm dünyayı etkileyen tahıl krizinin tahlilindeki aktif rolü, takdir toplamaya devam ediyor.

Son olarak Avrupa Parlamentosu Fransız Üyesi Gilles Lebreton, Türkiye ve kendi ülkesi Fransa’yla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Lebreton, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya pazarına ulaştırılması için Türkiye’nin teşebbüsleriyle Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında dün İstanbul’da imzalanan mutabakatla ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a reaksiyon gösterirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ise övgüler yağdırdı.

“Türkiye, Fransa’dan daha güçlü”

Türkiye’nin konut sahipliğinden gerçekleşen mutabakatın akabinde toplumsal medya hesabından dikkat çeken bir açıklama yapan Lebreton, “Ukrayna tahılının ihracatına ait muahede, Afrika’daki kıtlığın önlenmesini mümkün kılacak. Birleşmiş Milletler ile müzakere eden ne yazık ki Macron değil, Erdoğan’dı. Türkiye, Fransa’dan daha güçlü” tabirlerini kullandı.

“Türkiye’yi takdir ediyoruz”

Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamada da Türkiye’nin süreç içerisindeki başarılı tavrı vurgulanarak, “Türkiye’yi de bu mutabakata aracılık etme ve uygulanmasını desteklemedeki değerli rolünden ötürü takdir ediyoruz” ifadeleri kullanılmıştı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir kere daha teşekkür etmek istiyorum”

İHA’nın aktardığına nazaran Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da mutabakatın akabinde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek, “Bugün elde edilen sonuçlara katkılarından ötürü Türk ortaklarımıza, şahsen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir sefer daha teşekkür etmek istiyorum” formunda konuşmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.