Almanya: Rusya’nın doğal gaz sevkiyatını azaltması ekonomik akındır

Habeck, Alman Sanayi Günü kapsamında düzenlenen toplantıda, Rus güç şirketi Gazprom’un teknik problemler nedeniyle Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatında kesintiye gitmesine reaksiyon gösterdi.

Habeck, “Kuzey Akım 1 boru çizgisi üzerinden gaz tedarikinin azaltılması bize yönelik bir taarruz, bize ekonomik bir ataktır.” tabirini kullanarak, bu kesintinin Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Avrupa gaz piyasasında “kaos” oluşturma planının bir modülü olduğunu lisana getirdi.

Habeck, “Bu yeni bir boyut….Bu stratejinin başarılı olmasına müsaade verilemez.” dedi.

RUSYA, AVRUPA’YA DOĞAL GAZ SEVKİYATINI GİTGİDE AZALTIYOR

Gazprom, 15 Haziran’da ise Alman Siemens şirketine bakım için gönderilen birtakım teknik ekipmanların şimdi dönmediğine işaret ederek Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden gaz sevkiyatının düşeceği ihtarında bulunmuştu.

Gazprom, Kuzey Akım boru sınırına gaz tedarikinin, 16 Haziran prestijiyle günlük 67 milyon metreküpe kadar sağlanabileceğini bildirmişti. Kuzey Akım boru çizgisinde gaz tedarikinin azalmasının tesiriyle Hollanda, Almanya ve Avusturya, gaz depolama tesislerini doldurma amacıyla gaz tüketimini azaltmak için kömür santrallerinin tekrar devreye alınacağını açıklamıştı.

Öte yandan, Almanya’daki doğal gaz depolama tesislerinde doluluk oranı şu anda yüzde 58 düzeyinde bulunurken, Alman hükümeti Kasım 2022’ye kadar bu oranı yüzde 90’a ulaştırmayı hedefliyor.

ALMANYA, RUSYA’DAN GAZ ARZININ ÇABUCAK DURDURULMASINA KARŞI ÇIKIYOR

Almanya’nın endüstride çarkları döndürmek ve konutları ısıtmak için Rus petrol ve doğal gazına başka Avrupa ülkelerinden daha fazla bağımlı olduğu görülüyor. Almanya, Ukrayna’daki savaş öncesi gereksinimi olan doğal gazın yüzde 55’ini Rusya’dan karşılıyordu. Almanya, son vakitlerde bu oranı yüzde 35’e düşürdü.

Rusya’ya güç bağımlılığını azaltmak için ağır çalışmalar yürüten Alman hükümeti, Rus gazından büsbütün bağımsız olmak için vakit gerektiğini belirtiyor. Hükümet, Batılı ülkelerin Moskova’ya karşı yaptırımlarını desteklemesine rağmen Rusya’dan gaz arzının çabucak durdurulmasına karşı çıkıyor.

Almanya, Rus güç kaynaklarına bağımlılığı nedeniyle geçmişte Washington idaresi tarafından ağır tenkitlere maruz kalmıştı. Alman Sanayi Federasyonu, yaptığı açıklamada, Rusya’dan gelen doğal gazın kesilmesi halinde iktisatta kaçınılmaz bir “resesyon” olacağı ihtarında bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.