ABD’den TÜSİAD’a yaptırım tehdidi

Rusya ve Ukrayna ortasındaki barışın tahsis edilmesi için faal olarak çalışan Türkiye’ye yönelik ABD’den algı operasyonları devam ediyor. Son olarak, ABD’nin değerli gazetelerinden Wall Street Journal, ABD idaresinin Türk iş insanlarını, yaptırım listesindeki Rus kurumları ve iş insanlarıyla çalışmamaları istikametinde uyardığını yazdı.

TEPKİSİ MERAK EDİLİYOR

Türkiye’de bulunan Amerikan Ticaret Odası’na gönderilen 22 Ağustos tarihli mektupta, Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Türk şirketlerinin yaptırım uygulanan Ruslarla iş yapmaları halinde ABD yaptırımlarına maruz kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Adeyemo’nun, birebir mektubu TÜSİAD’a da gönderdiği belirtildi. TÜSİAD’ın kelam konusu mektup karşısındaki reaksiyonu ise merak ediliyor.

TAHIL MUAHEDESİ HATIRLATILDI

Haberde, “Yazılı ikazlar, ABD’nin Türk kurumlarının Rusya’ya uygulanan yaptırımlara uymasını sağlama eforlarının bir modülü. Yaptırım uygulanan Rus aktörlerle alakaların Türk finans kurumlarını ve işletmelerini yaptırım riskine maruz bırakabileceğini lütfen unutmayın” denildi. Tahlilde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tahıl muahedesi dahil olmak üzere bu süreçte değerli bir rol üstlendiği bilgisine yer verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.