ABD’de öldürülen siyahi Breonna Taylor davasında 4 polis hatalı bulundu

ABD’nin Kentucky eyaletinde, polis tarafından silahla ateş açılarak öldürülen siyahi Breonna Taylor davasında 4 polis memuru hatalı bulundu.

ABD’nin Kentucky eyaletinde yer alan Louisville kentinde polis tarafından silahla ateş açılarak öldürülen siyahi Breonna Taylor davasına ait yeni suçlamalar yapıldı. ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, 13 Mart 2020’de, meskenine düzenlenen baskın sırasında polis tarafından açılan ateş sonucu vurularak hayatını kaybeden Taylor’ın davasıyla ilişkili olan yeni suçlamaları açıklarken, suçlanan polislerin sivil hak kabahatleri, yasadışı komplo, anayasaya alışılmamış güç kullanımı ile suçlandıklarını söyledi.

Garland, 26 yaşındaki Taylor’ın konutunda ateş açan eski polis dedektifi Brett Hankinson’ın daha evvel 1’inci dereceden 3 defa hatalı bulunmasına ek olarak, olayla münasebeti olan öteki 3 polis memurunun da bir arama buyruğunu tahrif etmek ve uygar hak ihlali uygulamak üzere hatalarla suçlandığını aktardı.

POLİSLERE YÖNELİK SUÇLAMALAR

Daha evvel, Taylor’ın 2020’de vurularak öldürülmesiyle ilgisi olan 4 polis memuru ortasından sadece eski Louisville Dedektifi Brett Hankinson davayla ilgili olarak suçlanmıştı. Bugünkü kararla Eski Louisville Metropolitan Polis Departmanı Dedektifi Joshua Jaynes, polis memuru Kyle Meany ve Dedektif Kelly Goodlett arama buyruğunu tahrif etmek, uygar hak ihlali uygulamak, adaleti engellemek, tahribatı örtbas etmek ve komplo kurmakla suçlandı.
Daha evvel suçlanan eski Dedektif Hankinson ise olay sırasında 10 el ateş açmak ve çok güç kullanmakla ile suçlanmıştı.

Garland, “Adalet Bakanlığı, bu ülkedeki herkesin uygar haklarını savunmaya ve müdafaaya kararlıdır. Bu, bakanlığın kuruluş hedefi ve acil vazifesi olmaya devam ediyor” sözlerini kullandı. Ayrıyeten açıklanan yeni suçlamalar karşısında Taylor’ın ailesinin avukatları, “Bugün adalete gerçek büyük bir adımdı” dedi.

GÖREVLERİNE SON VERİLMİŞTİ

Louiseville Polis Departmanı tarafından yapılan açıklamada ise, Meany ve Goodlett’in işten çıkarılması sürecinin başlatıldığı belirtildi. Hankinson ve Jaynes’in ise daha evvel misyonlarına son verilmişti.

Daha evvel gerçekleşen duruşmada eski Dedektif Hankinson, “Ateşlediği mermilerin öteki dairelere isabet ettiği” gerekçesiyle hatalı bulunmuş lakin öbür polisler hatasız bulunmuştu. Kentucky Başsavcısı Daniel Cameron, kararı açıklarken heyetin Hankinson’ı başka dairedeki “Komşuların hayatını tehlikeye attığı gerekçesiyle” hatalı bulunduğunu belirtmişti. Başka polislerin hatasız bulunduğunu tabir eden Başsavcı Cameron, Hankison’ın silahından çıkan kurşunlarından rastgele birinin Taylor’a isabet ettiğine dair “kesin” bir ispat olmadığını da söylemişti.

Mahkemenin akabinde karara reaksiyon gösteren protestocular sokaklara dökülmüştü. Breonna Taylor’ın vefatı ülke çapında ırksal adaletsizlik protestolarına yol açmıştı.

NE OLMUŞTU?

Louisville’de 13 Mart 2020’de, 26 yaşında bir sıhhat çalışanı olan siyahi Taylor, konutuna polis tarafından düzenlenen baskında açılan ateş sonucu vurularak hayatını kaybetmişti. Polis, bir arama buyruğu gerekçesiyle yapılan uyuşturucu operasyonu dahilinde konutun kapısını kırarak silahla ateş açmış ve Taylor polisler tarafından öldürülmüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.