7 kişinin katledilmesi davasında, 112 ve polisle ‘telefon görüşmesi’ konuşuldu

Duruşmada, Dedeoğulları ailesinin avukatları, Mehmet Altun’un saldırı sonrası 112 Acil Davet Merkezi ve polisle 45 dakika boyunca yaptığı telefon görüşmesini gündeme getirdi. Altun da ”Sadece teslim olmayla ilgili konuşma geçti” diye yanıt verdi.

Olay, geçen yıl 30 Temmuz’da saat 19.00 sıralarında, Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak’ta meydana geldi. Yaşar Dedeoğulları’nın (65) meskenine, 2010’dan beri husumetli olduğu yan komşusu Lütfi Keleş’in kayınbiraderi Mehmet Altun geldi.

Bahçede aileyle konuşan Altun, daha sonra poşetten çıkardığı tabancayla peş peşe ateş etti. Atakta Yaşar Dedeoğulları ile eşi İpek (57), çocukları Serap (33), Serpil (29), Sibel (35), Metin (42) ve Barış (31) Dedeoğulları hayatını yitirdi.

Olayın akabinde kiraladığı araçla kaçan Altun, 4 Ağustos’ta özel harekat gruplarınca memleketi Bozkır ilçesi Üçpınar Mahallesi’nde arazi taraması sırasında yakalanıp tutuklandı.

7 SEFER AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Soruşturma kapsamında, ortalarında Mehmet Altun’un da bulunduğu 11 kişi hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, tutuklu Altun hakkında ‘canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi taammüden öldürme’ cürmünden 7 sefer ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istendi.

Ayrıca olayın akabinde konutun birtakım noktalarına yanında getirdiği bidondaki akaryakıtı döküp ateşe verdiği argümanıyla ‘yakarak mala ziyan verme’ hatasından 1 yıldan 9 yıla kadar, ‘nitelikli olarak konut dokunulmazlığı’ hatasından 1 yıldan 3 yıla kadar, ‘6136 sayılı kanuna muhalefet’ suçundan da 5 yıldan 8 yıla kadar yargılanması talep edildi.

İddianamede, bir müddet tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen sanıklar Altun’un eniştesi Lütfi Keleş ile ablası Ayşe Keleş, yeğeni Ali Keleş, Yahya Çalık, İbrahim Keleş, Ramazan Çalık, Ali Çalık, Veli Keleş, oğlu Ali Keleş ve akrabaları Ali Keleş’in hakkında ‘canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi taammüden öldürmeye azmettirme’, ‘yakarak mala ziyan vermeye azmettirme’ hatalarından yargılanmaları istendi.

4’ÜNCE DEFA HAKİM KARŞISINA ÇIKTI 

Duruşmaya tutuklu Mehmet Altun ile Dedeoğulları ortasında silahla akın öncesi mayıs ayınca çıkan hengame nedeniyle tutuklu bulunan eniştesi Lütfi Keleş ile Veli Keleş’in oğlu Ali Keleş, SEGBİS sistemiyle katıldı.

Dedeoğulları ailesinden geriye sağ kalan oğulları Çetin Dedeoğulları ile yakınları da salonda hazır bulundu.

OTOMOBİLİ KİRALAYAN ŞAHİT KONUŞTU

Duruşmada Mehmet Altun’un akında kullandığı arabası kiraladığı firmadan Muhammet Talha Göncü, şahit olarak dinlendi.

Mehmet Altun’u tanımadığını belirten Göncü, tabirinde, ”Oto kiralama işi yapıyoruz. Mehmet Altun’u tanımıyorum. Birinci sefer ofise geldiğinde gördüm. Tam tarihi hatırlamıyorum; ancak 2 günlük araç gereksinimini olduğunu söyledi. Daha evvel de uzun müddetli diğer firmalardan araç kiraladığını gördüğümüz için 2021 model bir aracın kontratını yapıp verdim. Fiyatını de nakit ödedi. Öğlenden sonra saatlerinde teslim ettim aracı. GPS cihazından süratli olduğu gördüm ve telefonla arayıp, süratli gittiğini belirterek ‘Polis ceza yazabilir’ diye uyararak yavaş gitmesini söyledim” dedi.

‘POLİSLE TESLİM OLMAYLA İLGİLİ KONUŞMA GEÇTİ’

Dedeoğulları ailesinin avukatları, Mehmet Altun’a olay günü aileye gidip hengame davası hakkında şikayetlerini geri almasını istemesiyle ilgili “Silah zoruyla şikayetin geri alınmayacağını bilmiyor muydun?” diye sordu. Altun da, ”Öyle bir şey olduğunu bilmiyordum” diye karşılık verdi. Avukatların, silahlı atak sonrası 112 Acil Davet Merkezi ve polisle 45 dakika telefonla görüşme yaptığını, bu görüşmenin içeriğinin ne olduğunu sormaları üzerine Altun, ”Sadece teslim olmayla ilgili konuşma geçti” dedi.

Yeniden avukatlar, Altun’a, cezaevinde telefonla dayısıyla yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili “Dayına, birçok polis, ‘Bunlar ölmeyi hak ediyor’ diyor demişsin’‘ diye sordu. Altun da dayısıyla yaptığı telefon görüşmesinde ne konuştuğunu hatırlamadığını belirterek, ”Öyle bir şey konuşmadık. Hatırlamıyorum” dedi.

BANKA HESAPLARININ İNCELENMESİ TALEP EDİLDİ

Dedeoğulları ailesinin avukatları Mehmet Altun’un eşi Zehra Altun’un olayın meydana geldiği 30 Temmuz’dan bugüne kadar geçen süreçteki banka hesaplarının incelenmesini, Altun’a cezaevinde harcaması için gönderilen para transferlerinin incelenmesini ve iddianameyi hazırlayan savcının mahkemede dinlenmesini talep etti.

Mahkeme heyeti talepleri reddetti. Heyet, Mehmet Altun’un tüm telefon görüşme ve baz istasyonu kayıtlarının uzman tarafından incelenmesine ve 112 Acil Davet Merkezi’nden Altun ile yapılan telefon görüşme kaydının istenmesine karar verip duruşmayı 20 Eylül tarihine erteledi.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.