2021’de Bitcoin’e 100 Dolar Yatırsaydınız Ne Olurdu?

Yatırımcılar varlıklarının gelecekteki potansiyeli hakkında spekülasyon yapmayı severler. Bunun yanında, yaptıkları yatırımlarla ilgili “şöyle olacaktı, olabilirdi, olmalıydı” demeyi de severler. Son on yılda hiçbir yatırım aracı, kripto para birimleri kadar geriye dönük bir pişmanlık yaratmadı. Bu kripto para birimleri arasından en önemlisi ise şüphesiz ki Bitcoin (BTC). Bitcoin muhtemelen erken satın almak isteyen yatırımcılar arasında geç kalmışlık duygularını en çok uyandıran kriptodur. Bu geç kalmışlık duygusu normal. Ancak Bitcoin’in doğal özellikleri, yatırımcılara satın almak için birden fazla fırsat sunmaya elverişlidir. Peki nasıl?

Kıtlık değeri artırır

Bitcoin’in programlaması sayesinde, kripto para biriminin arzındaki büyüme zamanla yavaşlıyor. Bugün dolaşımda önceden tanımlanmış 21 milyondan yaklaşık 19 milyon Bitcoin var. Önümüzdeki 118 yıl içinde sadece 2 milyon veya daha fazla Bitcoin yaratılacak. BTC’nin fiyatı, arz ve talep dinamikleri ortaya çıktıkça sürekli olarak yükselme potansiyeline sahiptir. Bitcoin’in kıtlığını sağlayan birincil mekanizma yarılanma (halving) olarak bilinir. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Bitcoin’in kodu, kabaca her dört yılda bir, bir Bitcoin madenciliğinin ödülünün yarıya indirilmesi için yazılmıştır. Başlangıçta blok ödülü 50 bitcoin idi, ancak bugün ödül 6.25 Bitcoin.

Bir sonraki yarılanma muhtemelen Mayıs 2024’te gerçekleşecek ve blok ödülünü sadece 3.125 Bitcoin’e düşürecek. Böylelikşe süreç, son Bitcoin’in madenciliğinin yapılması planlandığı 2140 yılına kadar devam edecek. O gün geldiğinde de, yatırımcıların tekrar tekrar geriye bakıp, “şu tarihte Bitcoin’e yatırım yapmış olsaydım, şimdi bu miktarda param olurdu” diye düşüneceklerini tahmin ediyorum. Ancak, Bitcoin’e geçen yıl tüm zamanların en yüksek seviyesinde yatırım yapmış olsanız da veya 10 yıl önce yatırım yapmış olsanız da, bir şey doğru kalmaya devam ediyor: Ne kadar uzun süre tutarsanız, ödülleri alma olasılığınız o kadar artar.

Rakamlar yalan söylemez

Veriler, kanıt niteliği taşır. Öyleyse biraz eğlenelim ve ilk yarılanmasında Bitcoin’e yatırım yapmış olsaydınız 100 doların ne kadar olacağına bakalım. O zamanlar, Bitcoin’in fiyatı 12 dolardı. Bir sonraki yarılanma Temmuz 2016’da gerçekleştiğinde, Bitcoin 665 dolar değerindeyken 100 dolarlık yatırımınız 5.000 dolardan fazla olacaktı. Şimdi, 11 Mayıs 2020’de gerçekleşen en son yarılanmaya kadar 100 dolarlık yatırımınızı sürdürdüğünüzü varsayalım. O zamanlar, Bitcoin yaklaşık 8.800 dolar değerindeydi. Aynı 100 dolarlık yatırım şimdi 70.000 dolardan fazla bir değere sahip olacaktı. Bu yaklaşık yüzde 75.000’lik inanılmaz bir artış anlamına geliyor..

Her ne kadar bir piyasayı asla zamanlayamayacağımızı bilmemiz ve denemememiz gerekse de, Kasım 2021’de 100 doları piyasanın zirvesinde satmış olsaydınız, 100 dolarlık yatırımınız neredeyse akıl almaz bir şekilde 575.000 dolara ulaşacaktı. Bitcoin’in yarılanma olayları etrafındaki getirisine daha yakından bakarsanız, başka bir model netleşmelidir. Üretilen getiriler, önceki yarılanma döneminden önemli ölçüde daha azdır.

Bitcoin yatırımı yapmak içi henüz çok geç değil

Bu rakamlar bazı FOMO’lara (kaçırma korkusu) neden olabiliyor. Yine de Bitcoin fiyatının geçmiş fiyat hareketlerini tekrar etmeye devam edebilir. Bu gerçekleşecekse, Bitcoin satın almak için şu andan daha iyi bir zaman yoktur. Bununla birlikte, potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, en az bir Bitcoin yarılanması için bekleyebilirsiniz.

Yani, Bitcoin’in neredeyse 69.000 dolar değerinde olduğu Kasım 2021’de en üstte satın aldıysanız, 2022 de hayal kırıklığına uğradınız demektir. Yatırımınızı Mayıs 2024’e kadar bekletebilir ve bu zamanı fiyatlar düşükken ekleme yapmak için kullanabilirsiniz. Sonunda, bir gün, şu anki inancınız gelecektekilerin kıskançlığı olacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.